MKiDN ogranicza zakres reformy prawa autorskiego, obiecuje powrót wkrótce do początkowych założeń

MKiDN ogranicza zakres reformy prawa autorskiego, obiecuje powrót wkrótce do początkowych założeń

Przegląd

31 grudnia 2014 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poinformowało, że w trybie obiegowym ogranicza się zakres projektu reformy systemu praw autorskich. Z projektu obejmującego m.in. dozwolony użytek publiczny czy uregulowanie kwestii utworów osieroconych, zostało jedynie wydłużenie czasu ochrony praw pokrewnych do artystycznych wykonań i fonogramów oraz szereg mniejszych, związanych z tym zmian. W zamian rozszerzenia praw użytkowników mamy więc jak na razie wzmocnienie ochrony praw autorskich.

Z bazy Rządowego Centrum Legislacji zniknął bowiem projekt UC159, zawierający większość już skonsultowanych zmian. To ważny projekt, który zgodnie z założeniami miał zapewnić „możliwie jak najszerszy dostęp do utworów i przedmiotów praw pokrewnych, przede wszystkim w ramach tzw. dozwolonego użytku publicznego”.

Ministerstwo deklaruje, że dotychczasowy projekt został podzielony na dwie części i obie będą procedowane równolegle. Zgodnie z założeniami Rada Ministrów ma przyjąć obydwa projekty w pierwszym kwartale 2015 roku. Jednak obecnie w serwisie Rządowego Procesu Legislacji istnieje tylko jeden, okrojony projekt oznaczony numerem UC123.

Na razie prace nad „małą nowelizacją” zdają się przebiegać sprawnie: 9 stycznia odbyła się konferencja uzgodnieniowa. Pozostaje mieć nadzieję, że obydwa projekty faktycznie będą prowadzone równolegle i w 2015, na 25-lecie obecnej ustawy, doczekamy się dużej reformy prawa autorskiego: rozszerzającej dozwolony w granicach obecnej Dyrektywy. Liczymy też na zaangażowanie Polski w debatę nad reformą prawa autorskiego na poziomie europejskim, planowaną na ten rok. (więcej: Centrum Cyfrowe)

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.