Oświadczenie Zarządu Grupy EM&F w sprawie artykułu w “Pulsie Biznesu” z dnia 04.11.2014

Oświadczenie Zarządu Grupy EM&F w sprawie artykułu w “Pulsie Biznesu” z dnia 04.11.2014

Przegląd

logo EM&FSzanowni Państwo,

Zarząd Spółki Empik Media & Fashion S.A. (EM&F) w porozumieniu z jej główni akcjonariuszami, Penta Investments i Eastbridge, pragnie odnieść się do artykułu opublikowanego w dzisiejszym wydaniu „Puls Biznesu” – pt. “Właściciel Empiku coraz bliżej ściany”, autorstwa pani Magdaleny Wierzchowskiej – i zwartych w nim nieprawdziwych komentarzy stron trzecich oraz spekulacji rynkowych:

1/ Pogłoski rynkowe o rzekomym postawieniu kredytów w stan wymagalności oraz „pęknięciu” zabezpieczeń udzielonym obligatariuszom są całkowicie bezpodstawne i nie mają potwierdzenia
w rzeczywistości. Obecnie
Spółka nie naruszyła żadnych postanowień umów zapewniających Spółce finansowanie (w tym również kowenantów bankowych). Całe finansowanie zapewniane przez banki oraz obligatariusz jest w pełni dostępne dla Spółki.

Obecne działania Zarządu Spółki, celem pozyskania refinansowania są standardowym procesem związanym ze zbliżającym się terminem zapadalności długu. Spółka prowadzi szereg rozmów
z
wieloma instytucjami finansowymi i partnerami biznesowymi. Chcemy podkreślić, że rozmowy te są prowadzone w dobrej wierze, przy pozytywnym nastawieniu stron. Na tym etapie Spółka nie ma żadnych informacji, które wskazywałyby na to, że finansowanie nie zostanie uzgodnione w niedługim terminie.

2/ W przeciwieństwie do informacji zawartych w ww. artykule – Spółka celowo zdecydowała
o przeniesieniu procesu sprzedaży szkół językowych po zakończeniu okresu wakacyjnego, co jest typowe dla tego typu decyzji biznesowych/procesów.
Proces został rozpoczęty w minionym miesiącu i przebiega zgodnie z założonym przez Spółkę planem. Chcielibyśmy wskazać, iż obserwujemy duże zainteresowanie segmentem szkół językowych – Learning System Group, który stanowi unikalne aktywo, ze znaczącym udziałem rynkowym. W odniesieniu do rozwoju naszych szkół językowych
w Rosji i na Ukrainie – chcielibyśmy potwierdzić, że przebiega on zgodnie z przyjętym planem,
a sankcje, które dotknęły Rosję i Ukrainę nie wpłynęły na dynamikę rozwoju. Klienci szkół językowych na tych rynkach cenią sobie naszą ofertę.

3/ Według naszej wiedzy nie ma żadnego konfliktu pomiędzy głównymi akcjonariuszami Spółki – Eastbridge i Penta Investments – ani w kontekście finansowania, ani w odniesieniu do strategii rozwoju Spółki.

Pełne i zgodne zaangażowanie Penta Investments i Eastbridge znalazło potwierdzenie w postaci pożyczki o wartości 80 mln PLN udzielonej Spółce we wrześniu 2014 r. (raport bieżący 33/2014 z dnia 11.09.2014), w której akcjonariusze partycypowali po 50%. Współpraca pomiędzy akcjonariuszami układa się harmonijnie. Dodatkowo, obaj akcjonariusze wyrazili gotowość zwiększenia finansowania dla Spółki w ramach obecnie finalizowanej umowy kredytowej.

W publikacji „Pulsu Biznesu” powyższa pożyczka została przypisana jedynie Penta Investments.

4/ Według naszych informacji, opinie osób trzecich, na które powołano się w artykule “Puls Biznesu”, dotyczące rzekomego wycofywania się Eastbridge z inwestycji w Polsce – są w zupełności bezpodstawne. Chcemy wskazać, iż Pani Davina Bruckner – córka założyciela/twórcy Eastbridge Pana Yarona Brucknera – jako przewodnicząca Rady Nadzorczej Eastbridge jest w pełni zaangażowana
w rozwój Grupy Empik Media & Fashion. Z tego też względu przeprowadziła się do Polski, celem jeszcze bliższej współpracy z zarządem Spółki.

5/ Chcielibyśmy również zaprzeczyć spekulacjom zawartym w ww. artykule dotyczących planowanego wyjścia Empik Media & Fashion z poszczególnych inwestycji (m.in. Smyk, empik.com czy Empik) w najbliższej przyszłości. Są one zupełnie bezpodstawne.

Z poważaniem,

Zarząd Empik Media & Fashion S.A.
Krzysztof Rabiański – Prezes Zarządu
Jacek Bagiński – Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: EMPiK

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.