Patrycja Pustkowiak i Brygida Helbig w finale Nagrody Literackiej NIKE 2014

Patrycja Pustkowiak i Brygida Helbig w finale Nagrody Literackiej NIKE 2014

Przegląd

Niebko Brygida Helbig

Nocne zwierzęta Patrycja Pustkowiak

 „Helbig: chronić piękno czy uparcie grzebać w przeszłości?” – Inga Iwasiów o książce Niebko:

Przeszłość bohaterów powieści była cenzurowana przez historię, politykę, potrzebę prywatności i bezpieczeństwa, wstyd. Powrót do zdarzeń sprzed lat można przeprowadzić czule lub brutalnie. Zniszczyć delikatną materię lub zrozumieć jej układ.
Helbig odsłania ten proces – daje narratorce energię pozwalającą dokonać przełomu w jej biografii. Będzie dobrze, mówi, chociaż czasem tak trudno się zmobilizować, żyć, pisać. Czytamy o tym pod koniec powieści: „Marzena i progi. Marzena żyjąca na hamulcu. Co się rozpędzi, to przystaje. Wzdraga się przed orzeźwiającym prysznicem, przed aktami decyzji i woli (zwłaszcza jeśli byłoby to wbrew cudzej woli), woli raczej zanurzyć się w wannie, niż zawalczyć”. Jej Wunderwaffe jest komputer przechowujący nową wersję niebka.

(Cały tekst)

„Pustkowiak: słabsi muszą odejść” – Justyna Sobolewska o książce Nocne zwierzęta:

Patrycji Pustkowiak, tak jak Houellebecqowi, zależy na pokazaniu siły, która każdego dnia zapędza nas coraz głębiej w las, na polowanie, spuszcza psy gończe ze smyczy, krzycząc: `bierz` i pokazując palcem. Pustkowiak w swojej zabawnej i okrutnej powieści zapuszcza sondę w krainę rozpadu, stawia też całkiem poważne pytanie o granice między tym, co ludzkie i nieludzkie. Przy okazji dostajemy wnikliwy i oryginalny portret alkoholiczki.

(Cały tekst)

Laureata Nike poznamy 5 października.

Nominowanym autorkom serdecznie gratulujemy.

Kategorie: Literatura, Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.