Hobbit – kolejne filmowe wydanie w AMBERZE

Hobbit – kolejne filmowe wydanie w AMBERZE

Przegląd

J.R.R. Tolkien
HobbitIlustracje Alan Lee

Hobbit to wstęp do Władcy Pierścieni i jedno z największych i najpopularniejszych dzieł Tolkiena. To powieść o niebezpiecznej wyprawie podjętej przez krasnoludy, które wyruszają wykraść strzeżone przez smoka złoto. Ich nieoczekiwanym partnerem jest hobbit Bilbo Baggins. Bilbo bardzo sobie ceni dobre jedzenie, spokój i wygodę, lecz jego udziałem staje się wielka  przygoda…

JOHN RONALD REUEL TOLKIEN (1892-1973) to jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii, twórca niepowtarzalnego gatunku literackiego. Jego wielkie dzieła: Hobbit, Władca Pierścieni, Silmarillion, Niedokończone Opowieści, Dzieci Húrina na zawsze zapisały się we współczesnej kulturze. Sławę przyniósł mu w 1937 roku Hobbit.
W tej książce Tolkien powołał do życia swoją niezwykłą krainę fantazji: oszałamiający świat Śródziemia. Pełny kształt nadał mu 17 lat później w trylogii Władca Pierścieni – fantastycznej epopei, jedynej w swoim rodzaju powieści przygodowej osnutej na starożytnej legendzie i z głębokim wydźwiękiem etycznym. Ogniwem łączącym obie książki jest Pierścień. W Hobbicie to po prostu magiczny przedmiot, we Władcy Pierścieni – już potężne narzędzie zła decydujące o losach świata. Świata, dla którego ratunkiem staje się nie siła umysłu czy oręża, lecz zwykły odruch serca, czysto ludzka – choć uosabiana przez hobbita  –  zdolność  do  okazania  miłosierdzia.

Nieustannie wznawiane ilustrowane dzieła Tolkiena w Wydawnictwie AMBER: 

 

Kategorie: Fantastyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.