TU SPAŁ YOSSARIAN. KIEDY JOSEPH HELLER BYŁ OJCEM, A ŻYCIE − PARAGRAFEM 22

TU SPAŁ YOSSARIAN. KIEDY JOSEPH HELLER BYŁ OJCEM, A ŻYCIE − PARAGRAFEM 22

Jedna z najczęściej recenzowanych biografii 2011 roku!!!
 
TU SPAŁ YOSSARIAN
Erica Heller
data wydania: 19 września 2014
 
 
tytuł oryginału: YOSSARIAN SLEPT HEREtłumaczenie: Magdalena Słyszliczba stron: 304ISBN: 978-83-7885-709-9oprawa: twarda
cena: ok. 35 zł
data wydania: 19 września 2014

Jedna z najczęściej recenzowanych biografii 2011 roku!!!
Joseph Heller, niedościgniony wzór dla pisarzy i publicystów, był człowiekiem bardzo trudnym. Nie sprawdził się zwłaszcza jako ojciec rodziny, tak pisze w niedawno opublikowanej – świetnej, sarkastycznej i bezlitosnej − książce jego córka, Erica Heller.

 
Ramę kompozycyjną wspomnień stanowią kolejne mieszkania zajmowane przez pisarza i jego rodzinę w Apthorp, jednym ze najsławniejszych i najstarszych apartamentowców w Nowym Jorku, budynku o barwnej historii, od początku swojego istnienia przyciągającym osoby znane i utalentowane, jak George Balanchine, Al Pacino czy Nora Ephron.
 
Relacjonując kolejne przeprowadzki Hellerów, Erica opowiada o małżeństwie swoich rodziców, ich burzliwym rozwodzie po przeszło trzydziestu latach pożycia, ekscesach ojca, człowieka o specyficznym poczuciu humoru, wymagającego i szorstkiego, a także o swoich niełatwych z nim stosunkach, a wszystko to na tle nowojorskiego życia kulturalnego i obyczajowego drugiej połowy XX wieku.
 
W swoją relację wplata czasami zabawne, czasami wzruszające anegdoty i mądre refleksje o życiu, z jego blaskami i cieniami,
dostrzegając prawdziwie hellerowskie absurdy w różnych sytuacjach smutnych i dramatycznych.  Na końcu Erica Heller wyznaje, że nigdy nie przeczytała Paragrafu 22, najsłynniejszego dzieła swojego sławnego ojca.

Heller napisała książkę na miarę córki wielkiego kpiarza, cynika i pisarza; dowcipną, prześmiewczą, słodko-gorzką. Tę biografię czyta się jak wyborną powieść.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników PARAGRAFU 22!

TU SPAŁ YOSSARIAN. KIEDY JOSEPH HELLER BYŁ OJCEM, A ŻYCIE − PARAGRAFEM 22
Rodzinny album z wycinkami stworzony z pełnej emocji, słodko-gorzkiej mieszanki humoru i patosu
Kirkus Reviews

Erica Heller najwyraźniej odziedziczyła po ojcu sposób, w jaki radzi sobie ze słowami, podobnie jak jemu zawdzięcza swój ironiczny i przenikliwy punkt widzenia na otaczającą ją rzeczywistość
New York Journal of Books

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.