Zapowiedzi Wydawnictwa W.A.B.

Zapowiedzi Wydawnictwa W.A.B.
Sue Townsend
przekład: Adam Pluszka
seria: poza seriami
premiera: 13 sierpnia 2014

Ostatnia powieść autorki bestsellerowej serii książek o Adrianie Mole’u!

Pełna humoru, przewrotna opowieść o kobiecie, która po serii trudnych doświadczeń postanawia przez rok nie wychodzić z łóżka. Jak zareagują jej najbliżsi?

Życie żony Briana Beavera, astronoma i doktora nauk, oraz matki socjopatycznych bliźniąt, których pozbawione jakichkolwiek emocji życie kręci się wokół zagadnień matematycznych, z pewnością nie jest łatwe. Eva czuje się nim zmęczona. Ma dość bycia służącą swojej rodziny. Bycia niedocenianą. Ma dość poświęcania własnych marzeń i pasji.
Dlatego kiedy wreszcie Brian Junior i Brianne wyjeżdżają na uniwersytet w Leeds, Eva postanawia odpocząć od świata. Kładzie się do łóżka i nie wstaje z niego przez rok. Doktor Beaver musi teraz radzić sobie sam.
Jak wiele może się zmienić przez jedną szaloną decyzję zdesperowanej kobiety? Ile może zmienić jeden rok buntu i szaleństwa?
Kobieta, która przez rok nie wstawała z łóżka to zaskakująca, pełna gorzkiego humoru opowieść o rozczarowaniu, ucieczce i niespodziewanych uśmiechach losu. Sue Townsend pokazuje, że nawet pośród chaosu, absurdu i szaleństwa znajdzie się promyk nadziei, który może rozświetlić życie. 

Genialna, błyskotliwa, szczera, wzruszająca, wyśmienita komedia społeczna.
„Daily Telegraph”

Tour de force geniusza komedii i jeśli nie jest to najlepsza powieść wydana w tym roku, zjem własny regał.
„Daily Mirror”, Books of the Year

Cudownie zabawna i ostra jak nóż.
„Sunday Times”

Rozkosz. Autentycznie zabawna… Współczucie przebija przez bezwstydnie ironiczną analizę społeczną.
„Guardian”

Napisana z lekkością, znakomita. Doskonała satyra i tragedia.
„The Times”

Oto dlaczego tak wielu z nas kocha Sue Townsend. Jej bohaterowie balansują na krawędzi absurdu, pozostając jednak wystarczająco wiarygodni i dostatecznie prawdopodobni, byśmy mogli się w nich rozpoznać lub, o zgrozo, identyfikować się z nimi.
„Wales Arts Review”

Sue Townsend urodziła się w Leicester w 1946 roku. Nauczyła się czytać dopiero w wieku ośmiu lat, rzuciła szkołę w wieku lat piętnastu, a zanim skończyła dwadzieścia pięć lat, urodziła trójkę dzieci. Zawsze znajdowała czas na czytanie. Przez ponad dwadzieścia lat pisała do szuflady. Po dołączeniu do grupy teatralnej w Phoenix Theatre w Leicester wygrała konkurs telewizji Thames za swój pierwszy scenariusz Womberang i została zawodową pisarką.
Od czasu opublikowania książki Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik, trzydzieści lat temu, Sue rozśmieszała cały świat. Napisała kolejnych siedem tomów dzienników Adriana i pięć innych powieści – między innymi Królową Camillę i Numer 10 – oraz wiele świetnie przyjętych sztuk scenicznych.
Sue Townsend zmarła w Leicester 10 kwietnia 2014 roku, a Kobieta, która przez rok nie wstawała z łóżka jest jej ostatnią książką.

przekład: Agnieszka Walulik
seria: Don Kichot i Sancho Pansa
premiera: 13 sierpnia 2014

Jedna z najgłośniejszych powieści 2013 roku, nominowana do prestiżowej Man Booker Prize.

Niesamowita powieść, w której przeplatają się ze sobą dwie całkowicie inne, lecz równie ciekawe narracje. Za pomocą słów zapisanych w dzienniku oraz japońskich listach połączą się losy szesnastoletniej uczennicy z Japonii, Nao, oraz Ruth, powieściopisarki żyjącej w Kanadzie.
Kiedy Ruth rozpoczyna poszukiwania oraz próby przetłumaczenia odnalezionych na plaży listów i dzienników, Nao opowiada historię swojego życia i życia swojej prababki, buddyjskiej kapłanki. Z każdą kolejną przeczytaną stroną Ruth coraz bardziej zagłębia się w opowieści dziewczyny z niejasnym przeczuciem, że powinna w jakiś sposób jej pomóc. Ale jak pomóc osobie, która znajduje się na innym kontynencie… i najprawdopodobniej w innym czasie? 
Książka Ozeki to niepowtarzalna refleksja nad ludzkim życiem, wcale nie tak jednoznacznym upływem czasu i ogromnym znaczeniem słów i języka.
W charakterystyczny dla siebie, inteligentny i dowcipny sposób Ozeki daje czytelnikowi do zrozumienia, że rzeczywistość nie zawsze musi być racjonalna. I że buddyzm ma wiele wspólnego z fizyką kwantową.

Tak współczesna jak slang japońskich nastolatków i tak ponadczasowa jak zagadki zen – najnowsza powieść Ruth Ozeki łączy świetną narrację z próbą odnalezienia i dojścia do sensu życia. (…) Głębokie przywiązanie do powieściowych bohaterów sprawia, że W poszukiwaniu istoty czasu angażuje czytelnika nie tylko intelektualnie, lecz także emocjonalnie.
„The Washington Post”

Wiele z elementów historii Nao – szkolna przemoc, bezrobocie prowadzące do samobójstwa, piloci kamikaze – odwołuje się do utrwalonego w świadomości zachodniego czytelnika wyobrażenia Japonii, jednak w opowieści Nao czytanej uważnie przez Ruth stają się one przeżyciem nowym i świeżym, niekiedy niemalże bolesnym. Ozeki bierze na warsztat ważne tematy – wszystkie zanurzone w historii dwóch istot czasu, Ruth i Nao, których losy okazują się silnie ze sobą związane.
„The New York Times Book Review”
 
Głos szesnastoletniej uczennicy Nao Yasutani to serce i dusza tej świetnej książki. Współczesny japoński styl i realizm magiczny przywodzą na myśl twórczości Harukiego Murakamiego.
„USA Today”

Ruth Ozeki (ur. 1956) – powieściopisarka, reżyserka, scenarzystka, kapłanka zen. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, w rodzinie amerykańsko-japońskiej. Podczas studiów
w Northampton zajmowała się zarówno kulturą angielską, jak i azjatycką. Następnie wyjechała do Japonii, gdzie ukończyła filologię japońską. Jej powieści – My Year of Meats, All Over Creation – okazały się bestsellerami w wielu krajach i zostały nagrodzone, odpowiednio, Kiriyama Prize oraz American Book Award.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.