Książka dla wyznawców i dla sceptyków

Książka dla wyznawców i dla sceptyków
Kontrowersyjna biografia Jezusa z Nazaretu 
 
 
„Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu” przedstawia jedną z najbardziej tajemniczych postaci w dziejach ludzkości. Biografia z odkrywczej perspektywy opisuje radykalny i rewolucyjny charakter życia i misji Jezusa, a fakty historyczne układają się niczym w powieści sensacyjnej. Książka Rezy Aslana ukazała się 21 maja nakładem Wydawnictwa Burda Książki.
Odważna, poprowadzona z rewizjonistycznym rozmachem historia życia najważniejszej postaci w dziejach ludzkości – pisze o książce „Zelota” Lawrence Wright, laureat Nagrody Pulitzera

Przed dwoma tysiącami lat żydowski kaznodzieja i cudotwórca wędrował po Galilei, zbierając uczniów, by zaprowadzić Królestwo Boże na ziemi. Zapoczątkowany przez niego rewolucyjny ruch okazał się tak wielkim zagrożeniem dla panującego ładu społecznego, że Jezusa pojmano i skazano na ukrzyżowanie. Kilkadziesiąt lat po jego męczeńskiej śmierci uczniowie nazwali go synem Boga.

 
Reza Aslan opisuje Jezusa przez pryzmat ówczesnych burzliwych czasów. Jezus to postać pełna sprzeczności: natchniona, ale o radykalnych poglądach;  pacyfista, który nakazał swoim uczniom uzbroić się w miecze; egzorcysta i uzdrowiciel, który utrzymywał swoją tożsamość w tajemnicy; i wreszcie samozwańczy „król Żydów”, którego obietnica wyzwolenia spod rządów Rzymu nie ziściła się za jego krótkiego życia.
 
Reza Aslan nie ogranicza się do syntezy stanu badań i odtworzenia tła historycznego, choć obie te rzeczy wychodzą mu pierwszorzędnie. Aslan jest dla historii religii tym, czym Bertolt Brecht był dla dramatopisarstwa. Wydobywa on Jezusa z tych wszystkich kontekstów, które były nam aż nadto znajome, i przedstawia tę postać w zupełnie nowym świetle. – pisze o książce Judith Shulevitz, dziennikarka amerykańska.
 
Aslan nie ogranicza się do syntezy stanu badań i odtworzenia tła historycznego – wydobywa Jezusa ze wszystkich kontekstów, które są czytelnikom aż nadto znajome, i przedstawia tę postać w zupełnie nowym świetle. Rezultatem tego historyczno-literackiego połączenia jest fascynująca i kontrowersyjna biografia, z której wyłania się pełny obraz czasów narodzin religii oraz odkrywczy portret Jezusa jako człowieka – człowieka dziwnego, niepokojącego i interesującego. Czytelnicy poznają go jako natchnionego Żyda, bezwzględnego rewolucjonistę i fanatycznego polityka.

Historia Jezusa z Nazaretu to być może najważniejsza opowieść w dziejach. Aslan kreśli tu żywy i wnikliwy obraz życia i znaczenia postaci, która dla miliardów ludzi jest Chrystusem. To praca niezwykła i odkrywcza, która i sceptykowi, i wyznawcy wyda się zaskakująca, wciągająca i oryginalna – Jon Meacham, laureat Nagrody Pulitzera

O autorze:
Reza Aslan – uznany pisarz i religioznawca. Jego pierwsza książka „No god but God” była bestsellerem i przełożono ją na kilkanaście języków. Brytyjska sieć księgarń Blackwell ogłosiła, że jest ona jedną ze stu najważniejszych książek ostatniej dekady. Książka „Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu” wywołała burzę polemik i komentarzy i natychmiast wskoczyła na pierwsze miejsce list bestsellerów. Autor urodził się w Iranie, obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie jako profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kalifornijskiego prowadzi zajęcia z warsztatu literackiego.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.