Wyjątkowe wywiady Klaudii Iwanickiej

Wyjątkowe wywiady Klaudii Iwanickiej
Wyjątkowe wywiady Klaudii Iwanickiej

Aktorzy, pisarze, malarze, naukowcy – 20 niezwykłych portretów

Ewa Błaszczyk, Jerzy Stuhr, Beta Tyszkiewicz, Andrzej Seweryn, Józef Wilkoń… Te postacie wzbudzają podziw i uwielbienie, mało kto jednak wie, jak wielkim wysiłkiem okupiony jest ich sukces. Rozmówcy Klaudii Iwanickiej szczerze odsłaniają przed czytelnikiem własny świat, pełen nie tylko pasji, ale i trudności. Książka „20 światów, czyli rozmowy o twórczej pasji” ukaże się 21 maja nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Życie ludzi znanych i lubianych wydaje się idealne. Przekaz medialny sprawia, że znamy je tylko przez pryzmat uroczystych gal lub pikantnych plotek.  Bohaterowie książki „20 światów” – ludzie nauki i sztuki – odkrywają prawdę o swoich życiowych pasjach, uczuciach, problemach i cenie sukcesu.

Ewa Błaszczyk wyznaje, jak zmieniło się jej życie po wielkiej traumie – śmierci męża i zapadnięciu córki w śpiączkę. Małgorzata Braunek opowiada o filozofii zen, przewartościowaniu życia i lęku przed śmiercią. Z Emilianem Kamińskim autorka rozmawia o niepełnosprawnych w teatrze i przyjaźni z ks. Jerzym Popiełuszką. Jak pobyt w areszcie z donosicielami przydał się w pracy aktora – wyjaśnia Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr zaś mówi o swojej chorobie i zdradza, że mimo komediowych ról, tak naprawdę jest poważnym człowiekiem. Halina Szpilman opowiada o swoim mężu – Władysławie Szpilmanie, słynnym pianiście, a Beata Tyszkiewicz o trudnościach życia po wojnie.

Autorka rozmawia również z Ewą Braun, Ewą Dałkowską, Dorotą Folgą-Januszewską, Stasysem Eidrigevičiusem, Joanną Papuzińską, Wojciechem Pszoniakiem, Jerzym Radziwiłowiczem, Januszem Stannym, Józefem Wilkoniem, Karolem Myśliwcem, Małgorzatą Braunek, Adamem Woronowiczem, Olgierdem Łukasiewiczem i Gustawem Zemłą.

Klaudia Iwanicka stara się rozumieć ludzi, których spotyka, tak jak oni siebie rozumieją. (…) Jest ogarnięta pasją człowieka, którego zaprasza do rozmowy. Jest nim szczerze zainteresowana jakby chciała dotrzeć jak najbliżej tajemnicy, którą nosi w sobie. Jest przy tym dyskretna i taktowna. Nie obnaża swoich rozmówców, żeby dowiedziano się o nich sensacyjnych faktów. Nie próbuje przez to przyciągnąć uwagi za wszelką cenę. Pragnie natomiast wzbudzić zainteresowanie człowiekiem, tym bardziej że niektórzy z jej rozmówców nie często mówią o sobie publicznie. Nie powiela wywiadów, które przeprowadzono dotychczas. Przenika z nich świeżość osoby, która chce się szczerze dowiedzieć i poznać. – pisze o książce ks. Krzysztof Ołdakowski.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.