Powieść Wydawnictwa Czarna Owca wyprzedziła wielką akcję CBA

Powieść Wydawnictwa Czarna Owca wyprzedziła wielką akcję CBA
Powieść Wydawnictwa Czarna Owca wyprzedziła wielką akcję CBA!
Czy to przypadek, że tuż po ukazaniu się powieści „Formacja trójkąta” nastąpiła fala aresztowań i nagłośnienie sprawy jako największej afery korupcyjnej w historii Polski?

http://wiadomosci .onet.pl/kraj/to-najwieksza-afera-korupcyjna-w-historii-polski-wojtunik-beda-kolejne-zatrzymania/x021z

 
Mariusz Zielke, były dziennikarz śledczy, aferę tę opisywał już od 2008 r., ujawniając wiele podejrzanych przetargów, za które potem CBA dokonało aresztowań. W swojej powieści sensacyjnej nawiązuje do tej sprawy, wielokrotnie narzekając na brak efektów w śledztwie. W „Formacji trójkąta” opisano w sposób beletrystyczny wiele innych afer politycznych i gospodarczych. Czy będą kolejne aresztowania?
 
Oto niektóre fragmenty z książki, które bezpośrednio nawiązują do praktyk, za które CBA zatrzymuje teraz osoby zamieszane w aferę:

„Formacja trójkąta”, str. 210:

Dyrektorzy pieprzyli się z handlowcami z rozmaitych firm, a potem kupowali od nich sprzęt, kierownicy wyjeżdżali na fundowane przez menedżerów z korporacji wycieczki na Maledywy, a szef całego tego burdelu jeździł motorem, który sprezentował mu prezes amerykańskiej spółki o szpiegowskich korzeniach. Wcześniej w Las Vegas zrobili ustawkę, żeby mógł wygrać kilkadziesiąt tysięcy dolców w kasynie, czujesz? – opowiadał szwagier. – Niemożliwe – niby zaprzeczenie, lecz potwierdzenie.
O łysym mówią nawet, że mu płacą za mieszkanie i budują dom na wsi. Ale co tam łysy! Słyszałeś, że firmy budowlane w zamian za kontrakt z jednym lotniskiem zbudowały całe osiedle dla urzędników Pałacu Prezydenckiego?
Niestety, nie były to tylko pijackie majaki. Polska stała korupcją. Im wyższe stanowisko, tym wyższa wziątka. Dla takich ludzi nie warto się narażać. Uważają cię tylko za frajera.

Str. 308

Dobrze znał sprawę tego policyjnego dyrektora. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało go kilka lat temu za przyjmowanie łapówek od wielkich koncernów informatycznych. Koleś wziął parę milionów złotych w gotówce, masę drogiego sprzętu, przyjmował wycieczki, samochody, motocykle i mnóstwo innych rzeczy. Żeby z nim pogadać, trzeba było przynieść ze sobą cygara po cztery tysiące za paczkę. Miałeś tyle czasu na rozmowę, ile dyrektorowi zajmowało wypalenie cygara. Jak w parodii filmów gangsterskich. Nikt by nie uwierzył, że to prawda. A jednak Polska korupcja wyglądała dokładnie tak jak w parodii.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.