Made in Japan – O trzęsieniu ziemi w głowach Japończyków

Made in Japan – O trzęsieniu ziemi w głowach Japończyków
Made in Japan – O trzęsieniu ziemi w głowach Japończyków

Wojciech Tochman napisał o tej książce: „Nie byliście w Japonii? Czytajcie! Byliście? Czytajcie tym bardziej”. Z taka opinią zdecydowanie trzeba się zgodzić. Made in Japan jest książką dla każdego. Punktem jej wyjścia jest 11 marca 2011 czyli dzień, w którym Japonią wstrząsnęły trzęsienie ziemi i zaraz potem niszczycielskie tsunami. Tę datę autor – Rafał Tomański – przyjmuje jako cezurę, która zmienia aktualną rzeczywistość w kraju. Zniszczenia wyrządzone przez żywioły wywołały ogromny szok wśród Japończyków. Dokonały nie tylko spustoszenia dużej części kraju, ale wstrząsnęły również japońską duszą. Od tego czasu nic nie jest już takie samo. Japonia musi na nowo się określić, wyrwać z ekonomicznej stagnacji, otworzyć na cudzoziemców, zacząć serio uczyć się języka angielskiego, no i wreszcie… przyłożyć się do pracy! Bo od marca 2011 roku określenie „made in Japan” nie jest już jednoznacznie powodem do dumy.

Będzie to książka o trzęsieniu ziemi w głowach Japończyków, o narastających problemach międzyludzkich. Piszę w niej także o kryzysach tożsamości, o sposobach na uratowanie Japonii i upadających koncernach. – mówi Rafał Tomański – dziennikarz i japonista, niejednokrotnie komentujący wydarzenia związane z Japonią i Japończykami w telewizji, radiu i prasie.  Jego pierwsza książka o Japonii „Tatami kontra krzesła” stała się bestsellerem.

W jaki sposób Japonia zmieniła się po 11 marca 2011 roku? Czy ten niezniszczalny kraj okazał się kolosem na glinianych nogach? Co kryje się pod hasłem „made in Japan”? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w publikacji wydanej nakładem Wydawnictwa Bezdroża.

Spotkanie premierowe odbędzie się 10 września 2013 w Księgarni Wrzenie Świata (Gałczyńskiego 7) w Warszawie. Poprowadzi je Wojciech Tochman
 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.