Nowy sposób wydawania książek dociera do Polski

Nowy sposób wydawania książek dociera do Polski

Projekt „I nagle wszystko się kończy” jest próbą przeniesienia na polski grunt idei wydawania książek w oparciu o coraz popularniejszy za granicą mechanizm tak zwanego crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego.

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to inicjatywa, w ramach której grupa ludzi jednoczy się wokół wspólnego celu – na przykład wydania książki albo zrealizowania filmu – i go współfinansuje. W zależności od wysokości wsparcia – po zakończeniu zbiórki pieniędzy – wspierający otrzymują różne prezenty, takie jak: elektroniczna wersja książki, jej wydanie papierowe, inspirowane publikacją gadżety, czy możliwość spotkania z autorem.
To, co wyróżnia projekty crowdfundingowe to przede wszystkim fakt, że tutaj czytelnicy, a nie wydawcy decydują o tym, co ma ukazać się na rynku. Interesujące potencjalnych odbiorców projekty są wspierane, natomiast takie, które nie trafiają w ich gusta, nigdy nie otrzymują dofinansowania pozwalającego na wydanie. Po zakończeniu zbiórki pieniędzy projekt zostaje zrealizowany, a wspierający otrzymują ustalone nagrody. Jeśli nie uda się zebrać wymaganej kwoty, wszystkie środki wracają w całości do osób, które je wpłaciły. O bezpieczeństwo transakcji dba platforma crowdfundingowa, która jest zarazem gwarantem rzetelności projektu.
„W dobie coraz większej popularności internetu oraz wzrastającego znaczenia sieciowych społeczności, nowy trend wydawniczy jakim jest crowdfunding zyskuje coraz większą popularność.Tylko w zeszłym roku za pośrednictwem najpopularniejszej amerykańskiej platformy crowdsourcingowej – Kickstarter – wydano 3.777 książek.
Jestem wielkim entuzjastą tej idei, dlatego postanowiłem sprawdzić, jak sprawdzi się na polskim rynku. Swoją najnowsza książkę – „I nagle wszystko się kończy” – zdecydowałem się wydać w tej właśnie formie. Mam nadzieję, że zbiór 23 opowiadań – charakteryzujący się, podobnie jak moje poprzednie teksty, ponadprzeciętnie wysokim zagęszczeniem nietypowych pomysłów na centymetr kwadratowy – przyczyni się do popularyzacji idei crowdfundingu książek w Polsce” – mówi Krzysztof Bielecki, autor „I nagle wszystko się kończy”
Do osób współfinansujących książkę można dołączyć na stronie:
http://wspieram.to/390-i-nagle-wszystko-sie-konczy.html
Informacje o Krzysztofie Bieleckim:
Krzysztof Bielecki to twórca niestandardowych działań w przestrzeni miejskiej – od ukrywania w mieście kapsuły czasu poczynając, przez tworzenie galerii pośród miejskich zakamarków, po skomplikowane gry miejskie, które wywołały lawinę podobnych inicjatyw w całym kraju.
Projekty te stały się tematem jego pierwszych dwóch książek („Miasto to gra” oraz „Kod, czyli rzeczy, które zauważasz w mieście, gdy wpatrujesz się w nie odpowiednio długo”).
W swoich publikacjach za każdym razem stara się zawrzeć coś, czego nie tylko nie było w jego poprzednich książkach, ale w literaturze w ogóle. Doskonałymi dowodami na potwierdzenie tej tezy są jego krótkie powieści „Defekt pamięci” czy „Rekonstrukcja”, określane w recenzjach mianem „powiewu świeżości w polskiej literaturze”.
 

Kategorie: Rynek Polski

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.