Egmont Polska w 2012 roku

Egmont Polska w 2012 roku
Egmont wchodzi w skład międzynarodowej grupy medialnej, obecnej w ponad trzydziestu krajach świata. Swoją działalność w Polsce wydawca rozpoczął w 1990 roku. Oferta Egmontu obejmuje:

 • Książki dla dzieci i młodzieży
 • Czasopisma dla dzieci i młodzieży (ponad 40 tytułów dla czytelników w wieku od 1 do 15 lat)
 • Komiksy dla dzieci i dorosłych
 • Wysyłkowe kluby książek: Klub Książek Disneya, Klub Książek Kubusia Puchatka
 • Gry planszowe

Wydawnictwo od lat współpracuje z najważniejszymi światowymi licencjodawcami, do których należą, m.in. Disney, Mattel, HIT, BBC, Hasbro i Warner. Dzięki temu w ofercie wydawniczej Egmontu znajdują się tytuły z bardzo popularnymi bohaterami takimi jak, np.: Kubuś Puchatek, Noddy, Tomek i Przyjaciele, Bracia Koala, Kucyki Pony, Smerfy, Muminki, Barbie czy Bob Budowniczy.
 
Oficyna zatrudnia 128 osób

Do najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku Oficyna zalicza:

 
1. Książka czerwca miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” – “Nowa ziemia” Julianny Baggott   
 
Miesięcznik „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wybrał książką czerwca 2012 publikację Wydawnictwa Egmont “Nowa ziemia” Julianny Baggott wydanej w serii Świat po wybuchu.
 
2. Wprowadzenie e-booków do oferty    
 
Egmont wzbogacił swoją ofertę wydawniczą o nową linię, jaką są e-booki. W 2012 wydał 23 pozycje.

3. Premiera autorskiego programu wspierania nauki czytania “Czytam sobie”.   

 
Egmont rozpoczął wydawanie autorskiego trzypoziomowego programu wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat – CZYTAM SOBIE. Cykl zgodny z zaleceniami metodyków, do którego zaangażowani zostali wybitni polscy autorzy i mistrzowie ilustracji. Świetne, wciągające historie oraz duża czcionka i papier przyjazny oku.
 
4. Wprowadzenie wysmakowanej serii Wierszem napisane   
 
Egmont rozpoczął wydawanie niezwykłego cyklu Wierszem napisane, w ramach którego prezentowane są wielkie nazwiska poezji polskiej oraz świetni ilustratorzy. Nowa seria książek dla dzieci to zachęta do odwiedzenia świata poezji i krainy wyobraźni. Wierszem napisać można najróżniejsze rzeczy. Wyliczanki, opowiastki, bajki, przypowieści. Wśród tytułów m.in. “Wszędzie pachnie czekolada” Danuty Wawiłow z ilustracjami Joanny Rusinek, “Idealny dzień” Natalii Usenko zilustrowany przez Dianę Karpowicz, czy “Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka” Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka.
 
5. Wydawniczy sukces Monster High   
 
W ramach portfolio Egmont Polska jedną z najprężniej rozwijających się linii wydawniczych w 2012 roku była seria książek Monster High. W ramach różnych formatów zostało wydanych aż 28 książek dotyczących uczniów szkoły Monster High. Były to też tytuły, które sprzedawały się najlepiej w 2012 roku.
 
6. Rozwój marki Basia    
 
Portfolio serii książek “Basia” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak systematycznie zostaje powiększane przez Egmont o nowe produkty. W 2012 roku wydano nowe tytuły w cyklu, a także nowe formaty: kartonowe książki dla młodszych czytelników, książeczki edukacyjne, kolejne audiobooki, grę planszową, a na 2013 rok zaplanowano wprowadzenie aplikacji na iPada.
 
7. Tuwim wiersze dla młodzieży   
 
Literacki Egmont w ramach przygotowań do Roku Tuwima wydał pierwszy z dwóch tomów Wierszy dla niedorosłych Juliana Tuwima “Wiersze na wagarach” opatrzonych niezwykłymi ilustracjami Marcina Wichy.

8. Nagrody i wyróżnienia – książki   

 
“Trylogia czasu” Kerstin Gier. Nagroda Małego Donga w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY – Książka Roku 2012 w kategorii Literatura.     
Redakcja “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała serii “Czytam Sobie” Nagrodę im. Filipa Kallimacha. Magazyn ustanowił Nagrodę w 2009 roku  dla uhonorowania najważniejszych osiągnięć i osobowości, które w szczególny sposób zapisały się na kartach polskiej oświaty.”Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” Sam MacBratney, Wyróżnienie w kategorii SUPER PRODUKT – HIT 10 LAT w 10. edycji konkursu “Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. 
Seria książek “Mój pierwszy alfabet, Mój pierwszy atlas świata, Moja pierwsza księga pojazdów”, Nagroda Główna w kategorii Książki dla dzieci w wieku 0-5 lat w 10. edycji konkursu “Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. 
“Księżycowy kamień” jako seria książek otrzymały Wyróżnienie w kategorii Książki dla dzieci w wieku 5-12 lat w 10. edycji konkursu “Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.  
“Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka” Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka, Nominacja do Nagrody Przecinek i Kropka 2012 przyznawanej przez Empik.

Najlepiej sprzedającymi się tytułami w roku ubiegłym były:

 • Monster High – Zombiatsyczne łamigłowki, Szkicownik projektantki, Przebieranki
 • Monster High – Album przyjaciółek
 • Gwiezdne Wojny  “Encyklopedia postaci”
 • Gwiezdne Wojny The Clone Wars “Wielki ilustrowany przwodnik”
 • Kerstin Gier “Zieleń szmaragdu” – seria Trylogia czasu t.3
 • Marissa Meyer “Saga Księżycowa. Cinder” – seria Saga księżycowa
 • Gwiezdne Wojny “Mroczne widmo. Słownik obrazkowy”
 • Gwiezdne Wojny The Clone Wars “Wielka kolekcja naklejek”
 • Gwiezdne Wojny “Świat Gwiezdnych Wojen”
 • Disney 365 bajek t.2

W 2012 roku wydawnictwo Egmont Polska zanotowało przychody ze sprzedaży książek na poziomie 32,88 mln zł, co daje 3,7% spadek w stosunku do roku 2011.

W roku ubiegłym Oficyna wydała 489 tytułów, w tym 414 nowości. Łącznie sprzedano aż 4 473 267 egz. książek i albumów komiksowych w średniej cenie 7,35 zł za egz.
 

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.