Rebis na Pyrkonie 2013

Rebis na Pyrkonie 2013
Tegoroczny Festiwal Fantastyki Pyrkon pobił kolejny niewiarygodny rekord frekwencji – w  konwencie wzięło udział ponad 12 tysięcy uczestników!!! To absolutny rekord wśród tego typu spotkań w Polsce i kolejny dowód, że to najlepsza tego typu impreza w naszym kraju, i jedna z większych w Europie.

Dom Wydawniczy REBIS był jednym ze sponsorów imprezy.

Na Pyrkonie oficjalnie ogłosiliśmy powstanie nowej serii polskiej fanatastyki, która od lata 2013 r. będzie ukazywała się nakładem REBISU. Licznie zgromadzonym Czytelnikom wiadomość ogłosił redaktor serii Robert J. Szmidt, który przedstawił najbliższe zamierzenia związane z ta serią. Na 2013 rok zaplanowaliśmy wydanie nowych powieści Rafała Dębskiego, Romualda Pawlaka oraz Roberta J. Szmidta.

A w kolejce czekają już propozycje kilkunastu innych doskonałych tekstów najlepszych polskich autorów fantastyki. Więcej wiadomości wkrótce!

Robert J. Szmidt miał także spotkanie autorskie, na którym prezentował nową edycję Apokalipsy według Pana Jana – wznowionej właśnie przez REBIS, kultowej książki nurtu postapokaliptycznego, od dawna niedostępnej w księgarniach i poszukiwanej przez Czytelników. Robert opowiadał także o swoich planach literackich i licznych projektach związanych z popularyzacją polskiej fantastyki.

Gościem Honorowym Pyrkonu, który odwiedził Polskę na zaproszenie Domu Wydawniczego REBIS i Klubu Fantastyki „Druga Era”, był światowej sławy autor horrorów Graham Masterton.

Autor brał udział w pięciu spotkaniach, na wszystkich frekwencja był imponująca!!!

1. Spotkanie autorskie – prowadzącym był Łukasz Orbitowski jeden z najbardziej znanych polskich autorów zajmujących się m.in. horrorem i literaturą niesamowitą Może i dlatego spotkanie od razu potoczyło się jak rozmowa dwóch pisarzy, wprawdzie z różnych całkiem pokoleń, ale znających temat od podszewki, przy czym Łukasz wykazał się dobrą orientacją w dziełach mistrza, Graham zaś odważnie odpowiadał na wszystkie pytania – zwłaszcza te z sali – dryfujące także w obszary seksualności, której przecież dużo pisał.

2. Wystąpienie Grahama na temat Folk Legends and Mythology in Modern Horror Stories. Godzinna prelekcja poświęcona ludowej demonologii przenikającej do twórczości literackiej, przede wszystkim współczesnych horrorów.

3. Panel: Mieć fanów – fajna sprawa?, w którym oprócz Grahama wzięli udział Miroslav Žamboch, Romuald Pawlak i Marek Huberath. Wszyscy uczestnicy przedstawili swoje najciekawsze, najbardziej zaskakujące czy frapujące doświadczenia z fanami ich twórczości i powiedzieli o swoich kontaktach ze środowiskiem czytelników.

4. Warsztaty literackie – trwały aż dwie godziny przy pełnej sali, tylko po angielsku. Graham Masterton w bardzo bezpośredni sposób opowiedział o swoim trybie pracy, sposobach na poszukiwania pomysłów i metodach oceny jakości własnego pisania. Gdyby nie konieczność zwolnienia sali, dyskusja mogłaby potrwać jeszcze sporo dłużej.

5. Autografy – zaplanowane na pół godziny, potrwały dwie godziny z okładem, czyli aż cała zawinięta kolejka czytelników dotarła do stolika, przy którym siedział Graham, który wykazał się żelazną kondycją, podpisując kilkaset książek, a potem jeszcze występując dla Pyrkon Dance.
 

Kategorie: Fantastyka

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.