w sprawie ustawy o książce
W miniony piątek (16 listopada 2012 r.) w siedzibie PIK-u odbyło się pierwsze spotkanie obu Izb nt. ustawy o książce. Polską Izbę Książki reprezentowali członkowie Rady z Sekcji Wydawców Beletrystycznych pani Sonia Draga z Wydawnictwa o tej samej nazwie, pan Maciej Makowski prezes Wydawnictwa Prószyński Media Sp. z o.o. i pani Grażyna Szarszewska Dyrektor Generalny Rady PIK a IKP – Zarząd w pełnym składzie trzyosobowym. Po słowie wstępnym przedstawiciele PIK-u przedstawili naszej Izbie „Założenia do projektu ustawy o książce” w wersji zbliżonej do tej przedstawionej przez Kancelarię Prawną na Targach Książki w Krakowie 5 listopada 2010 roku natomiast przedstawiciele naszej Izby przekazali stronie PIK-owskiej komplet materiałów w tym:
1. Stanowisko WZ Członków IKP z 4 listopada 2011 r.,
2. Projekt zapisów ustawy ustalania cen książek wraz z uzasadnieniem przyjętym przez Radę IKP,
3. Projekt przepisów dotyczących ustalania cen książek – przygotowany przez Instytut Książki i Uniwersytet Jagielloński,
4. Projekt ustawy w 2 wersjach przyjęty na III Zjeździe OSK w lutym 2006.
Zebrani jednoznacznie stwierdzili, że należy zrobić wszystko, aby doszło do uchwalenia ustawy o książce, w której określono by:
1.Obowiązek stosowania stałej ceny katalogowej we wszystkich kanałach sprzedaży detalicznej przez określony czas,
2. Udzielanie maksymalnego rabatu określonemu odbiorcy w określonych warunkach,
3. Wyłączenie spod ustawy książek używanych, rynku wtórnego, antykwarycznego, książek rzadkich, wydań specjalnych, książek uszkodzonych, ze śladami zniszczenia.
(szczegółowe założenia do projektu ustawy o książce w pełnej wersji załączono do niniejszej informacji.
Strony ustaliły miesięczny czas na ustosunkowanie się do założeń i na następne spotkanie zaproszenie pozostałych przedstawicieli organizacji społecznych z branży księgarsko-wydawniczej. Ze strony naszej Izby będą to przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy z siedzibą w Łobzie i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.
Zarząd postanowił zwołać posiedzenie Rady Izby w czasie trwania Targów Nowej Książki – Salon Ciekawej Książki w Łodzi w dniach 7-9 grudnia 2012 r.
Do końca listopada prosimy członków Izby w tym Rady przede wszystkim o zapoznanie się z założeniami i w razie pytań, wniosków, postulatów prosimy o zgłoszenia do pani Katarzyny Kwolek – kierownika biura w trybie przyjętym w Izbie.
Za Zarząd:
Henryk Tokarz
Prezes Izby
Warszawa, Żnin dnia 17 listopada 2012 r.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Artykuły powiązane
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.






