Wyróżnienie dla książki Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań"

Wyróżnienie dla książki Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań"
9 listopada odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie KSIĄŻKA HISTORYCZNA ROKU organizowanym przez IPN, TVP i Polskie Radio. Patronatem honorowym konkursu jest prezydent RP Bronisław Komorowski.

W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” werdyktem jury zwyciężyła praca Ryszarda Wolańskiego: Eugeniusz Bodo. „Już taki jestem zimny drań”. REBIS wydał ją w maju tego roku

Ryszard Wolański, jak sam mówi, skupił się na ujawnieniu nieznanych faktów z życia artysty, zwłaszcza dotyczących jego pobytu w sowieckiej niewoli.

„Książki Historyczne Roku” zostały wybrane przez jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek (przewodniczący), prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

Jak przyznał profesor Franaszek, przewodniczący jury, wybór laureatów był w tym roku bardzo trudny. „Dyskutowaliśmy bardzo długo, aż udało sie wyłonić zwycięzców – mówił Piotr Franaszek.

„Gra pan jak Bodo! Dlaczego? Bo do du…”. To tylko żartobliwy kalambur Adolfa Dymszy, prawda bowiem była zupełnie inna. Eugeniusz Bodo grał „jak z nut”, chociaż ich nie znał. Dwa etapy jego życia upłynęły mu śpiewająco. Otaczała go wtedy miłość rodzinnego domu, sława zdobyta w warszawskich kabaretach, wreszcie uwielbienie kinowej widowni za ekranową wszechstronność. I kto wie, jak potoczyłyby się jego artystyczne losy, gdyby nie wojna. Tragiczna, niesprawiedliwa i okrutna. O tym właśnie opowiada ta książka.

„Sądziłam, że będzie to jeszcze jedna biografia w dorobku Ryszarda Wolańskiego. Nie miałam wątpliwości, że będzie świetna i bardzo rzetelna, bo autor słynie z dokładności, skrupulatności i umiłowania archiwaliów. Jednak to jest coś więcej niż doskonała biografia Eugeniusza Bodo, to książka, która ujawnia fakty zupełnie nieznane. Rozdział o wojennych losach Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD obnażają całą podłość sowieckiego systemu. Nie chce się wierzyć, że to mogło się zdarzyć.

Moja babcia była zafascynowana międzywojenną Warszawą, nazywała ją »Paryżem północy«. Czytając książkę Wolańskiego, wierzy się, że tak rzeczywiście było. Udało mu się uchwycić atmosferę i czar tamtego miasta, którego Bodo był królem. Już nic więcej Państwu nie powiem. Trzeba to koniecznie przeczytać. Gratulacje, Rysiu!”.

Maria Szabłowska

Ryszard Wolański – dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży i relacji z najważniejszych imprez i festiwali muzycznych. Pomysłodawca i autor edycji radiowej, cyklu telewizyjnego, pierwszego w kraju wydawnictwa multimedialnego oraz książki pod wspólnym tytułem Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Autor książek o tematyce muzycznej, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz STOART-u, laureat licznych nagród za całokształt działań na rzecz popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej, m.in. nagrody TVP, ZAiKS-u, Gloria Artis oraz Klio 2010 za Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie.

Dodam jeszcze, że to już trzecia nagroda dla książek REBISU w historii istnienia tego konkursu. Wczesniej uhonorowane zostały ksiązki Enigma Marka Grajka i Obcy element Olega Zakirowa.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.