"W miasteczku długowieczności" wkrótce w księgarniach

"W miasteczku długowieczności" wkrótce w księgarniach
8 maja
Tracey Lawson
W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole
Seria: Dolce Vita

Il paese della longevità. Miasteczko długowieczności. Campodimele. To właśnie tu, u podnóży gór Aurunci, w samym sercu Włoch średnia długość życia wynosi dziewięćdziesiąt pięć lat. Tracy Lawson trafiła na informacje o tym miejscu, szukając materiałów o naturalnych sposobach zachowania długowieczności. Postanowiła sama sprawdzić, cóż niezwykłego kryje się w tamtejszym trybie życia, klimacie i diecie, że miejscowi zachowują sprawność, witalność i radość do późnego wieku. W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole to dwanaście miesięcy z życia Camopdimele. Kalendarz prowadzący przez zmieniające się pory roku, które przynoszą bogactwo warzyw, owoców, ryb i grzybów. Barwni bohaterowie zapraszają autorkę do swoich domów i dzielą się z nią sekretami swej wspaniałej kuchni, która podąża za niezmiennym rytmem natury i tradycji. To fantastyczna książka kulinarna, a zarazem inspirująca opowieść o miejscu, w którym praca i prostota przynoszą długie i szczęśliwe życie.

„Wiele rzeczy opisanych w tej książce pamiętam z własnego dzieciństwa w Toskanii. Książka Tracy Lawson nie jest kolejną słodką akwarelą z Włoch, ale hołdem, który autorka składa ciężkiej  pracy ludzkiej wykonywanej w zgodzie z otaczającą przyrodą. Jest to książka o miłości i szacunku do ziemi i o kuchni jako darze, którym dzielimy się z innymi”.
Tessa Capponi-Borawska

„Jej miłość do włoskiej kuchni i włoskiego stylu życia jest zaraźliwa. Wspaniała książka dopełniona świetnymi przepisami”.
„Image”

„Bogata opowieść prowadząca przez kolejne miesiące wiejskiego kalendarza mieszkańców Campodimele. Lawson pięknie opisuje jedzenie w najprostszym i najlepszym wydaniu”.
„Publishers Weekly”

„Świeża, soczysta proza Lawson pobudza wszystkie zmysły. Sprawia, że masz ochotę gotować, i od razu podsuwa dziesiątki przepisów”.
„Washington Post”

„Piękne rozmyślania na temat jedzenia, życia, kuchni i tradycji tego regionu Włoch – na pewno spodobają się podróżnikom i smakoszom”.
„Library Journal”

„Henry David Thoreau pisał: `Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawiać czoło wyłącznie najbardziej ważkim kwestiom (.) pragnąłem żyć pełnią życia i wyssać z niego całą kwintesencję`. O takim życiu traktuje książka Tracey Lawson – opowieść o ciężko pracujących ludziach z miasteczka położonego w pół drogi pomiędzy Rzymem a Neapolem, o ich bliskości z ziemią, z naturą, o porządku życia i kuchni, o szczęściu, które może wynikać z pracy i z jedzenia. Piękny, pełen szacunku i fascynacji portret miejsca, mieszkańców i bardzo dużo wspaniałych przepisów”.
Agnieszka Drotkiewicz

Tracey Lawson odkryła uroki włoskiej kuchni, ucząc angielskiego w Toskanii. Po ukończeniu romanistyki pracowała przez ponad dziesięć lat jako dziennikarka w brytyjskiej prasie. W 2007 roku przeprowadziła się do Campodimele, miasteczka, które stanowiło inspirację dla jej debiutanckiej książki. Obecnie dzieli swój czas między Włochy i Wielką Brytanię.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.