"Droga lodowa" ksiązką historyczną roku 2013

"Droga lodowa" ksiązką historyczną roku 2013
Dobiegł końca plebiscyt na najlepszą książkę historyczną 2013 roku Historia Zebrana organizowany przez  redakcję portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

W kategorii W rolach głównych (publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią) zwyciężyła Droga lodowa Stefana Waydenfelda wydana przez Dom Wydawniczy REBIS.
 
W Drodze lodowej jak w soczewce skupiają się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Przymusowa odyseja rodziny Waydenfeldów, deportowanych w 1940 roku do ZSRR, ukazuje długą i straszną drogę, jaką przebywali Polacy – od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, aż po Bliski Wschód. Wyniszczająca praca, niepewność i nieustanne zagrożenie, ale też przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości – z pamiętnikarskiej relacji Stefana Waydenfelda wyłania się obraz bynajmniej nie czarno-biały…
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.