Jazzowe zakończenie roku

Jazzowe zakończenie roku
Jazzowe zakończenie roku

 
Polskie Wydawnictwo Muzyczne poleca najnowszą książkę Stanisława Danielewicza, zatytułowaną „Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010”

 
Muzycy, organizatorzy imprez, fani jazzu, uczestnicy koncertów, publicyści i dziennikarze. O nich jest ta publikacja. Trójmiasto jest od dziesiątek lat jednym z głównych polskich ośrodków jazzu. Tu przed pięćdziesięciu ponad laty odbyły się dwa pierwsze powojenne festiwale jazzowe. Stąd wywodzą się muzycy, którzy od lat 50. XX w. nadawali ton polskiej muzyce jazzowej, tu powstało pierwsze i przez wiele lat jedyne polskie czasopismo poświęcone jazzowi, tu powstał w latach 60. świetny, klasyczny jazzowy big-band (Tomaszewskiego), a na przełomie lat 70. i 80. jeszcze sławniejszy – big-band „Gdańsk” Jerzego Partyki. Tu mieszkają i tworzą dziś muzycy, których nazwiska regularnie pojawiają się na pierwszych miejscach corocznych ankiet „Jazz Forum”, stanowiących swoisty ranking popularności i klasy.
 
Jazzowisko Trójmiasta jest książką odkrywczą, przywraca bowiem na karty historii listę zasług gdańsko-gdyńsko-sopockiego środowiska dla rozwoju jazzu w Polsce. Danielewicz, ze skrupulatnością archeologa, przytacza fakt po fakcie, nazwisko po nazwisku, rok po roku, pragnąc by książka stanowiła świadectwo dla kolejnych pokoleń. Dzięki tej książce czytelnik będzie miał pełny obraz historii polskiego jazzu, swoiste uzupełnienie do wydanej przed rokiem monografii Brodackiego.

Więcej informacji na stronie www.jazzowisko.pl

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.