Empik kupił Gandalfa

Empik kupił Gandalfa
     
1 sierpnia 2011 r., weszła w życie umowa inwestycyjna pomiędzy NFI Empik Media & Fashion S.A. a akcjonariuszami Gandalf Sp. z o.o. Na mocy umowy Empik przejął 70% udziałów w księgarni internetowej Gandalf za kwotę 12 mln zł. Długo nie trzeba było czekać na odpowiedź Grupy na nieudane przejęcie Merlina, kiedy UOKiK uznał, że inwestycja doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Wygląda na to, że przejęcie Gandalfa było alternatywnym rozwiązaniem w przypadku tego niepowodzenia. Gandalf w dalszym ciągu będzie zarządzany przez twórców księgarni – Anettę Wilczyńską i Pawła Goszczyńskiego. W ramach umowy Grupa EMF umożliwiła sobie odkupienie pozostałych udziałów od 2015 roku.
 
Gandalf Sp. z o.o. jest jedną z najbardziej uznanych  księgarni internetowych w Polsce, jak również zdecydowanym liderem w dystrybucji podręczników szkolnych w Internecie, z ofertą ponad 180 tys. produktów i rocznymi obrotami na poziomie 21 mln złotych . Poniżej publikujemy komentarz do transakcji Macieja Szymańskiego, Prezesa Grupy Empik Media & Fashion.

„Dzięki nabyciu księgarni Gandalf, której istotną część działalności stanowi dystrybucja podręczników – EMF/Empik zbuduje swoją pozycję na tym rynku. Dotychczas udział podręczników w sprzedaży Empiku był minimalny. Warto podkreślić, że rynek podręczników w Polsce ma wartość 1 mld złotych1 i w ostatnich latach rósł systematycznie, zarówno ze względu na liczbę wydawanych tytułów, wielkość nakładów, jak również przychody ze sprzedaży. Dlatego zdecydowanie chcemy w nim partycypować. EMF ma know-how oraz potencjał inwestycyjny i sprzedażowy, które pozwolą w krótkim czasie zwiększyć obroty Gandalfa oraz jego udział w rynku” Maciej Szymański, Prezes Grupy Empik Media & Fashion

Kategorie: Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.