Kodeks Prawa Kanonicznego

Kodeks Prawa Kanonicznego
Pierwszy na polskim rynku Komentarz obejmujący całość Kodeksu Prawa Kanonicznego ukazuje się nakładem Wolters Kluwer Polska

Komentarz pod redakcją ks. dr. hab. Piotra Majera jako jedyny na polskim rynku omawia całość Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zawiera wyjaśnienia do najważniejszego aktu ustawodawczego papieża Jana Pawła II. Został opracowany przez kanonistów z Uniwersytetu Nawarry i dotychczas przełożony na wiele języków. Publikacja została objęta patronatem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Polskie wydanie uwzględnia nowelizacje kanonów dokonane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Publikacja zawiera ponadto wszystkie najważniejsze dokumenty prawne wydane po wejściu w życie Kodeksu – zarówno akty papieskie, w tym konstytucje apostolskie o wyborze Biskupa Rzymskiego, o Kurii Rzymskiej, jak i dokumenty dykasterii.

Wśród dokumentów znaleźć można m.in.:

– obszerną instrukcję Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, Dignitas connubii z 2005 r., która szczegółowo reguluje zasady procesu kanonicznego o orzeczenie nieważności małżeństwa;
– instrukcję Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Sanctorum Mater z 2007 r. na temat procedur obowiązujących w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.

Każdy kodeksowy kanon opatrzony jest wskazaniem odpowiadających mu przepisów zawartych w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich. Publikacja zawiera wszystkie wydane dotychczas interpretacje autentyczne kanonów Kodeksu. W Komentarzu uwzględniono także prawo obowiązujące w Polsce, mające związek z normami kanonicznymi.

Aneks zawiera Konkordat z 1993 r., ustawodawstwo Konferencji Episkopatu Polski, polskiego prawa wyznaniowego.

Zawarte w opracowaniu wykazy, tabele i indeks ułatwiają korzystanie z publikacji, umożliwiają zlokalizowanie stosownych przepisów i poszukiwanych tekstów, zarówno w samym Komentarzu, jak i poza tym zbiorem.
Publikacja będzie przydatna w pracy prawników doradzających w kwestii ważności małżeństwa a także podmiotom uczestniczącym w obrocie prawnym z kościelnymi jednostkami organizacyjnymi oraz kościelnym jednostkom organizacyjnym w działaniach prawnych.

Więcej informacji: http://www.produkty.lex.pl/kodeks-kanoniczny

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.