Podsumowanie XVII Targów Wydawców Katolickich

Podsumowanie XVII Targów Wydawców Katolickich
 
Dobiegły końca XVII Targi Wydawców Katolickich. Za nami trzy dni naznaczone niezwykłymi spotkaniami z książką religijną. W ich trakcie w Arkadach Kubickiego na powierzchni ponad 1000 mkw. swoją ofertę przedstawiło ponad 140 wystawców, którzy zaprezentowali czytelnikom kilka tysięcy tytułów. Gościem Honorowym Targów było hiszpańskie wydawnictwo Edebe.

Podczas trzech targowych dni wyraźnie widać było wpływ tematu przewodniego tegorocznej edycji: „Błogosławiony Jan Paweł II – Osoba-Życie-Działalność-Świadectwo”. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że dzięki niezwykle bogatemu „programowi papieskiemu”, Targi spełniły swoją funkcję wprowadzając nas wszystkich w niezwykle podniosłą atmosferę zbliżającej się uroczystości beatyfikacji.

– Chciałbym podziękować wszystkim wystawcom, którzy uczestniczyli w XVII Targach Wydawców Katolickich, ale przede wszystkim pragnę podziękować tym, którzy odwiedzili Arkady Kubickiego, aby spotkać się z książką katolicką, a to daje nam pewność, że tego typu imprezy książkowe są potrzebne, bowiem wszystkich odwiedzających było ponad 14 tys. A zatem zapraszam już dzisiaj na kolejną – osiemnastą – edycję targów w przyszłym roku, które odbędą się w dniach 20 – 22 kwietnia 2012 roku – mówi ks. Roman Szpakowski, prezes organizującego Targi Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.  

Pokaźną widownię gromadziły spotkania autorskie organizowane na stoiskach poszczególnych oficyn, na Targach nie zabrakło bowiem znakomitych autorów, których nazwiska cieszą się popularnością porównywalną z gwiazdami rodzimej literatury komercyjnej, jakie spotkać można na ogólnopolskich lub międzynarodowych imprezach wystawienniczych.

Bogaty program imprez towarzyszących: wykładów, prezentacji i paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich na stoiskach i prezentacji nowości wydawniczych dopełnił także bardzo bogaty program filmowy. Łącznie projekcje, podczas których zaprezentowano filmy dokumentalne i fabularne poświęcone m.in. posłudze Jana Pawła II, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, o. Maksymiliana Kolbe oraz liczne produkcje o tematyce historycznej i patriotycznej, zgromadziły w sali kinowej Zamku Królewskiego kilkaset osób. Ogromną popularnością cieszył się film „Duśka. Filmowa opowieść o wyjątkowej kobiecie” (dr Wandzie Półtawskiej).

W sobotę i niedzielę ulicami Warszawy jeździł specjalny tramwaj Targów Wydawców Katolickich. Za jego pośrednictwem do Arkad Kubickiego dotarło wielu odwiedzających.

Targi odwiedzili też mieszkańcy Krakowa – pasażerowie Pociągu Papieskiego, który w sobotę, 9 kwietnia odbył specjalny kurs między Wawelem a Zamkiem Królewskim.    

Jednym z ważniejszych punktów targowego programu była uroczysta gala związana z wynikami Konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2011. Tegoroczną Główną Nagrodę otrzymała s. Zofia Józefa Zdybicka USJK za „stworzenie i rozpropagowanie w świecie klasycznej szkoły filozofii religii, niecodzienne zespolenie daru powołania zakonnego z powołaniem uczonego-filozofa, otwartego na chrześcijański wymiar ludzkiej egzystencji; twórcze zaangażowanie w pracach Prymasowskiej Rady Społecznej i całego Kościoła w Polsce”. – Jestem tworem nieczęstym – zakonnicą, która pracuje w filozofii – mówiła laureatka. Moją domeną jest szersze spojrzenie na religię oraz relację między człowiekiem i Bogiem. Szczególnie cieszy mnie fakt, iż nagrodę tę otrzymałam niemal w przeddzień Beatyfikacji Jana Pawła II. To on był moim profesorem filozofii, moim nauczycielem antropologii i etyki i dzięki niemu pozostałam na uniwersytecie.     

Oprócz nagrody głównej wręczono również Feniksa Diamentowego i dwie nagrody Feniks Specjalny.

Feniks Diamentowy trafił w ręce s. Małgorzacie Borkowskiej OSB za  „wybitne dokonania w dziedzinie źródłowych badań nad życiem monastycznym w kulturze chrześcijańskiej, jak też w historii religijności w Polsce i w literaturze staropolskiej – czytamy w uzasadnieniu jury. Doskonałość pisarska i translatorska oraz talent literacki sprawiły, że wkład tej mniszki benedyktyńskiej w rozwój nauki i kultury chrześcijańskiej jest nadzwyczaj pionierski”.  

Wydawnictwo M zostało uhonorowane Feniksem Specjalnym za „Dzieła zebrane Jana Pawła II”. Feniks Specjalny trafił również do Wydawnictwa Biały Kruk za „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II”.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody Małego Feniksa – wyróżnienia przyznawanego osobom i instytucjom za promowanie w mediach książki katolickiej. W tym roku uhonorowani nimi zostali: Grażyna Grabowska (Targi w Krakowie), Klaudiusz Głombik (Radio Piekary), Radio „Jasna Góra” oraz Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 (ul. Św. Bonifacego 10).  

Wyboru laureatów dokonała Kapituły w składzie: ks. prof. Jan Sochoń (przewodniczący), dr Tomasz Chachulski, Hanna Maria Giza, Wojciech Marczyk oraz Krzysztof R. Jaśkiewicz (sekretarz Kapituły). Szczegółową informację na temat laureatów Konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2011 znajdziecie Państwo na stronie internetowej swk.pl.

Dzięki wspólnym staraniom możemy śmiało uznać tegoroczną edycję tej wystawienniczej imprezy za sukces.

Organizator XVII TWK: Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz współorganizator imprezy, czyli Zamek Królewski w Warszawie raz jeszcze serdecznie dziękują wszystkim partnerom oraz patronom honorowym za udzielone im wsparcie. Szczególne podziękowania należą się także mediom zaangażowanym w akcję informacyjną na rzecz naszego przedsięwzięcia. Zapraszamy za rok!

XVIII edycja Targów Wydawców Katolickich odbędzie się w terminie 20-22 kwietnia 2012 roku.

Na stronie www.swk.pl znajdziecie Państwo również odnośnik do galerii zdjęć z tegorocznej edycji Targów: http://swk.pl/targi2011/xvii-targi-wydawcow-katolickich-w-obiektywie

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.