"Kiedy Bóg odwrócił wzrok" Książką Roku 2010

"Kiedy Bóg odwrócił wzrok" Książką Roku 2010
26 stycznia w Bibliotece Narodowej po raz dziewiąty wręczono nagrody miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” za KSIĄŻKI MIESIĄCA oraz KSIĄŻKI ROKU 2010.

Wśród pięciu nagród głównych jedna przypadała Domowi Wydawniczemu REBIS za książkę Wiesława Adamczyka Kiedy Bóg odwrócił wzrok (kategoria wspomnienia). To już siódma tego typu nagroda dla DW Rebis w historii przyznawania tych Nagród.

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze – tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków. W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.

„Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany, niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok”. Z przedmowy N. Daviesa

Od kwietnia 2010 roku sprzedaliśmy 20 tys. egz. tego tytułu.

Oprócz nagrody głównej otrzymaliśmy cztery wyróżnienia za KSIĄŻKĘ MIESIĄCA:

A.     Dobrze jest, jak jest – Annie Proulx
B.     Ofiara w środku zimy – Monsa Kallentoft
C.     Dyskretne symetrie – Jeanette Winterson
D.     Kiedy Bóg odwrócił wzrok – Wiesław Adamczyk

Zespół redakcyjny pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród KSIĄŻEK MIESIĄCA zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł Książki Roku.

Najwięcej nagród za 2010 rok (za KSIĄŻKI MIESIĄCA) zdobyły wydawnictwa: Rebis, Biały Kruk i Muza.

Od 2006 roku przyznawana jest nagroda specjalna dla WYDAWCY ROKU. Tytuł  w 2010 otrzymało Wydawnictwo Zysk i S-ka. Rok wcześniej taki tytuł otrzymał Dom Wydawniczy REBIS.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.