Mężczyzna o twarzy mordercy

Mężczyzna o twarzy mordercy
25 stycznia
Matti Rönkä
Mężczyzna o twarzy mordercy
Seria: Ze Strachem

 

Pewien antykwariusz wynajmuje Viktora Kärppę, by ten odszukał jego zaginioną żonę Estonkę. Dobrze płatne zlecenie tylko z pozoru wydaje się proste – rozbija uporządkowane życie Kärppy i stawia na jego drodze Marję, kobietę niezależną i twardo stąpającą po ziemi, która do niejasnych interesów mężczyzny odnosi się podejrzliwie. Starając się doprowadzić powierzoną mu sprawę do końca, Kärppa zostaje wbrew własnej woli wplątany w międzynarodowy narkobiznes i porachunki gangsterów z pogranicza Finlandii, Estonii i Rosji.

Mężczyzna o twarzy mordercy uplasował się w czołówce Deutscher Krimi Preis, najbardziej prestiżowego niemieckiego konkursu na powieść kryminalną. Prócz świeżości stylu jurorzy dostrzegli również polityczną świeżość książki, której akcja rozgrywa się w Helsinkach, Tallinie i w Rosji, opisując nieobecne dotąd w prozie kryminalnej fińsko-rosyjskie powiązania przestępcze.

Mężczyzna o twarzy mordercy wyraźnie wybija się z mainstreamu prozy sensacyjnej. Matti Rönkä potrafi naprawdę ożywić swoich bohaterów. 
Język jego powieści jest prosty, jasny i bezpretensjonalny, a wątki realistyczne i fascynujące”.
„Bayerischer Rundfunk”

„Rönkä zdecydowanie przewyższa swoich skandynawskich kolegów i koleżanki po fachu. Główna postać jego powieści nie jest ani bohaterem, ani człowiekiem cierpiącym na depresję. Rönkä pisze precyzyjnie i zwięźle, co chwila przyprawiając narrację humorem. […] Świetna rozrywka”.
Focus online

Matti Rönkä
  – ur. w 1959 roku w północnej Karelii pod granicą rosyjską, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych twarzy fińskiego szklanego ekranu.  Autor serii kryminałów o Viktorze Kärppie: Mężczyzna o twarzy mordercy (2002), Dobry brat, zły brat (2003), Ystävät kaukana („Przyjaciele z daleka”, 2005), Isä, poika ja paha henki („Ojciec, syn i zły duch”, 2007) i zdobywcą prestiżowych nagród literackich: Szklanego Klucza i Fińskiej Nagrody Kryminalnej. Jego debiut – Mężczyzna o twarzy mordercy –  zdobył w 2008 roku trzecie miejsce w najbardziej prestiżowym niemieckim konkursie na powieść kryminalną, Deutscher Krimi Preis.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.