Pracując nad kadrem. W cyfrowej ciemni

Pracując nad kadrem. W cyfrowej ciemni
Pracując nad kadrem w cyfrowej ciemni
David duChemin

 

Pracując nad kadrem. W cyfrowej ciemni

Czy potrafisz sobie wyobrazić, że zdjęcie może przedstawiać wyłącznie jedną rzecz: jedną ideę, jeden główny temat, jedno dominujące uczucie? Jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, co jest dla ciebie najważniejsze w kadrze, wiesz, co chcesz powiedzieć za pomocą swojego zdjęcia. A dzięki temu możesz w odpowiedni sposób skomponować kadr i poddać zapisany plik odpowiedniej obróbce w cyfrowej ciemni. Gdy nie masz konkretnego pomysłu na zdjęcie, skończysz zapewne na – ciągnących się długimi godzinami – próbach komputerowej poprawy słabych kadrów. Będziesz, w przypadkowej kolejności, próbował wszystkich cyfrowych narzędzi w nadziei na to, że w końcu na ekranie pojawi się genialne zdjęcie.

Pracując nad kadrem to książka, która ma pomóc w precyzyjnym określeniu technicznych założeń twojego pomysłu na zdjęcie i takim wykorzystaniu programów graficznych, które pozwoli na dokładne wyrażenie twoich emocji i realizacji twojej wizji.

Autor, fotograf David duChemin, zaczyna tu od podstaw, od kwestii fotografowania z określonym pomysłem na kompozycję i znaczenie kadru. W tej części opisuje wiele aspektów pracy fotografa. Zajmuje się kwestiami wyobraźni i stylu, omawia znaczenie koloru i nastroju; podkreśla – zasadniczą dla otrzymania jak najlepszego cyfrowego negatywu – rolę histogramu. Następnie pokazuje, jak za pomocą modułu cyfrowej wywoływarki plików RAW można w prosty sposób otrzymać kadry dokładnie oddające twoje zamierzenia. W końcu, na przykładzie swoich dwudziestu zdjęć prezentuje własne podejście do ich cyfrowej obróbki: od oryginalnego pliku RAW, poprzez szczegółowe omówienie wszystkich etapów, po gotowy, końcowy kadr.

DAVID DUCHEMIN jako fotograf zajmuje się przed wszystkim projektami humanitarnymi oraz dokumentowaniem życia małych społeczności. Podczas pracy zjechał praktycznie cały świat. Uczy fotografii i pisze o niej. Jego pierwsza książka W kadrze. Rozważania na temat wyobraźni fotografa stała się światowym bestsellerem. Jego zdjęcia zaś można zobaczyć na stronie www.pixelatedimage.com

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.