Tajemnice wydarte zmarłym

Tajemnice wydarte zmarłym
Emily A. Craig
Tajemnice wydarte zmarłym
tłum. Hanna Pustuła

 


Fascynująca opowieść wprost z najsłynniejszych miejsc zbrodni w Ameryce – dla wszystkich fanów serialu Kości.

Tajemnicze zwłoki wyłowione z rzeki. Zagadkowe kości znalezione w łożysku górskiego strumienia. Zwęglone szczątki ludzkie w spalonej leśnej chacie. W takich przypadkach policja zwykle wzywa Emily Craig, antropologa sądowego stanu Kentucky. Doktor Craig w swej pracy zajmuje się badaniami kości i szkieletu. Na tej podstawie stara się ustalić prawdziwe przyczyny czyjejś śmierci i pomaga w ustaleniu tożsamości niezidentyfikowanych ofiar.
Autorka opisuje kilkanaście śledztw, w których brała udział, poczynając od pojedynczych morderstw, kończąc zaś na masowych tragediach, jak masakra na farmie Waco w Teksasie czy zamach na World Trade Center. Opowiada o tym, jak dokonuje rekonstrukcji twarzy bestialsko zamordowanej kobiety, bada kości nieznanego mężczyzny znalezione wysoko w górach – czy należały do bezdomnego włóczęgi, czy też do biznesmena, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Czasem jej praca dotyczy nie rozwiązanych spraw sprzed wielu lat, jak choćby w przypadku „Brezentowej Panny”, młodej dziewczyny zamordowanej przez nieznanego sprawcę jeszcze w latach sześćdziesiątych. Do najbardziej osobliwych śledztw w jej karierze należało jednak rozwikłanie zagadki tajemniczej nogi znalezionej na gruzach wysadzonego w powietrze budynku federalnego w Oklahoma City.
Zapraszamy do lektury tej książki o niezwykle dramatycznej, ale także ekscytującej i często zaskakującej pracy antropologa sądowego i o tym, jakie sekrety skrywają zmarli.

Doktor Emily A. Craig jest antropologiem sądowym stanu Kentucky i jednym z czołowych antropologów sądowych na świecie. Oprócz wykonywania stałych obowiązków zawodowych regularnie konsultuje trudne przypadki, z którymi zwracają się do niej prokuratorzy, adwokaci, policjanci i przedstawiciele organów ścigania z całego świata. Pełni również funkcję konsultanta przy Misji ONZ w Kosowie.
Pod kierunkiem doktora Billa Bassa ukończyła prestiżowe studia doktoranckie na wydziale Antropologii Fizycznej i Sądowej Uniwersytetu Stanowego Tennessee w Knoxville, uzyskując tytuł doktora. Tam też, jako jeden z nielicznych antropologów sądowych na świecie, prowadziła szeroko zakrojone badania w uniwersyteckim ośrodku zajmującym się poznawaniem i dokumentowaniem procesu rozkładu ludzkich zwłok, znanym pod nazwą „Farmy Umarłych”. Niezwykłe osiągnięcia doktor Craig zapewniły jej miejsce w wąskiej grupie niespełna sześćdziesięciu amerykańskich antropologów sądowych mogących się poszczycić certyfikatem komisji specjalizacji i postawiły w rzędzie najbardziej poszukiwanych ekspertów kryminalistycznych.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.