KOBIETA NA SCHODACH – najnowsza powieśc Bernharda Schlinka autora bestsellerowego LEKTORA od 23 maja w księgarniach!

Przegląd

 

 

Bernard Schlink
Autor bestsellerowego Lektora
Kobieta na schodach
Przełożył Ryszard Wojnakowski
ISBN 978-83-8062-024-7
Znakomita powieść autora bestsellerowego Lektora

 

Uporządkowane życie niemieckiego prawnika odmienia się w mgnieniu oka, gdy w muzeum w Sydney natyka się on na obraz od lat uznawany za zaginiony. To wizerunek Irene, kobiety, dla której był gotów zaryzykować wszystko, a ona bez słowa zniknęła z jego życia. Wiadomość o odnalezieniu obrazu jest zaskoczeniem także dla dwóch innych mężczyzn, którzy kiedyś ją kochali – i nadal czują się przez nią oszukani. Wszyscy czworo spotkają się po latach nad odludną australijską zatoką: każdy z mężczyzn chce odzyskać to, co mu się rzekomo należy. Tylko jeden z nich wykorzystuje szansę, żeby odnowić swoje uczucie do Irene, choć nie zostaje im już dużo czasu…
Przejmujący w ascetycznym ujęciu Schlinka obraz gry pozorów, bliskości w obliczu nieodwołalnego, odchodzenia, utraty. Kobieta na schodach zaczyna się jak kryminał, a kończy jak historia życia i miłości.

 

Bernhard Schlink
Lektor
Przełożyła Karolina Niedenthal
ISBN 978-83-8062-133-6
Arcydzieło tłumaczone na 52 języki
5 nominacji do Oscara dla filmu
Pamiętna ekranizacja S. Daldry’ego ‒ Kate Winslet, David Kross i Ralph Fiennes w rolach głównych
Pięć nominacji do Oscara i statuetka, a także Złoty Glob i nagroda Bafty dla Kate Winslet, odtwórczyni Hanny

Piętnastoletni Michael Berg poznaje piękną dojrzałą kobietę, w której zakochuje się bez pamięci. Rodzi się między nimi namiętny romans, ale i czuła bliskość, gdy chłopak czyta Hannie na głos książki. Po jakimś czasie Hanna jednak znika niespodziewanie, bez śladu. Już jako student prawa Michael spotyka ją przypadkowo na procesie strażniczek w obozie koncentracyjnym – na ławie oskarżonych. Poznaje mroczną przeszłość ukochanej, ale zaczyna też rozumieć, że Hanna skrywa znacznie dla niej boleśniejszą tajemnicę…
Powieść o niezbywalnym prawie człowieka do wolności i godności, o konsekwencjach trudnych wyborów, o etyce w świetle sprawiedliwości – a wszystko to osnute na kanwie żarliwego, burzliwego uczucia.

 

      Bernhard Schlink (ur. 1944), niemiecki pisarz i profesor nauk prawnych, mieszka w Berlinie i Nowym Jorku. Lektor doczekał się przekładów na ponad pięćdziesiąt języków oraz wielu nagród, ugruntował jego pisarską sławę w skali światowej. Powieść znalazła się na listach bestsellerów w Europie i na świecie (pierwsza niemiecka powieść na liście „New York Timesa”).

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.