Premiera książki "Wybrałam wolność"

Premiera książki "Wybrałam wolność"
ZAPOWIEDZI
16 sierpnia 2010
Erica Fischer, Mariam Notten
Wybrałam wolność. Historia pewnej afgańskiej rodziny
Seria wydawnicza: Lilith

 

Przekład z języka niemieckiego Katarzyna Weintraub
Mariam Notten opowiedziała Erice Fischer dzieje swojej rodziny, sięgając cztery pokolenia wstecz. Historia życia afgańskich kobiet zaczyna się od zabójstwa prababki przez pradziadka. Kobieta posądzona o romans splamiła honor rodziny – najwyższą wartość, na którą powoływać się będą kolejne pokolenia mężczyzn i przez którą cierpieć będą kolejne pokolenia kobiet. Śledząc losy prababki, babki, matki i córki, zaglądamy za zamknięte drzwi afgańskiego domu i poznajemy nie tylko trudy życia tamtejszych kobiet, ale też ich wolę walki o samostanowienie i godność. Opowieść o kobietach przeradza się zaś w opowieść o Afganistanie i burzliwych zmianach, jakie zaszły w tym kraju w ciągu ostatnich stu lat. Erica Fischer i Mariam Notten nie kreślą czarno-białego obrazu, barwnie opisują nieznany i piękny świat islamu, oddając jego kolory, zapachy, dźwięki, jego bogactwo i złożoność. Pokazują wielkie tragedie, ale też codzienne radości afgańskiej rodziny. Przede wszystkim jednak pokazują siłę i wytrwałość afgańskich kobiet.
„Babka Malalai zabiła teścia, bo odkrył jej romans z parobkiem. Ciotka Malalai spędziła dwadzieścia lat w więzieniu, bo rodzina jej męża użyła jej jako narzędzia w zemście rodowej. Siostra Malalai codziennie rano kłóciła się z matką o długość spódnicy, w której szła się do szkoły. Zanim skończyła szkołę, musiała wyjść za mąż za chłopaka, który przewiózł ją na motorze. Malalai wolała wyjechać za granicę, niż wyjść za mąż. Obsługiwała zapomnianych przez rodziny starców w niemieckich szpitalach. Dyskutowała z afgańskimi marksistami w Berlinie. Przebrana za cudzoziemkę jeździła szukać siostrzeńca w obozach afgańskich uchodźców w Peszawarze. To ona jest główną bohaterką tej fascynującej opowieści o afgańskich kobietach, zmieniającym się Afganistanie i umiłowaniu wolności”.

Ludwika Włodek-Biernat

Erica Fischer urodziła się w 1943 roku w Anglii, dokąd z Wiednia emigrowali jej rodzice. W 1948 roku rodzina Eriki Fischer powróciła do Austrii. Od 1988 roku pisarka mieszka w Niemczech (obecnie w Berlinie), gdzie pracuje jako niezależna dziennikarka, autorka i tłumaczka. Polskim czytelnikom znana jest jako autorka dwóch książek: Aimée i Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943 (Czarne 2008) i Droga do nieba (Czarne 2009).

Mariam Notten urodziła się w 1948 roku w Afganistanie. Z zawodu socjolożka, od 1967 roku mieszka w Berlinie, gdzie wykłada w Wyższej Szkole Pedagogiki Społecznej. Od wkroczenia Armii Radzieckiej do Afganistanu w 1978 roku angażuje się w działalność polityczną i społeczną na rzecz swojego kraju. Po wydarzeniach 11 września 2001 roku wraz z niemieckimi przyjaciółmi założyła stowarzyszenie Scheherazade e.V. (www.afghanistan-nimroz.de <http://www.afghanistan-nimroz.de>), które w Nimroz, południowo-zachodniej prowincji Afganistanu, prowadzi liczne programy pomocy dla kobiet i dzieci.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.