Złap wiatr w żagle

Złap wiatr w żagle
Złap wiatr w żagle!

   

Powrót zimy sprawia, że wielu z nas – na przekór ujemnym temperaturom i śniegowej mżawce – tęsknie zaczyna myśleć o słońcu, dodatnich temperaturach, skąpych warstwach ubrania, słowem – o wakacyjnej beztrosce i błogim wypoczynku. Dla niektórych z nas nie oznacza to bynajmniej słodkiego wylegiwania, ale ekscytującą przygodę pod żaglami.

Ci sympatycy żeglarstwa, jachtingu motorowego, kajakarstwa oraz nurkowania, którzy w najbliższych dniach wybiorą się do Warszawy, mogą poczuć przedsmak letniej wyprawy na odbywających się właśnie 22. Targach Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda”. Jest to największa i najstarsza w Polsce impreza wystawiennicza branży sportów wodnych i rekreacji, w której trakcie zaprezentowane zostaną m.in. firmy oferujące sprzęt i akcesoria żeglarskie, jak również organizatorzy czarterów, regat oraz wyjazdów szkoleniowych i turystycznych.

Nieobecność na Targach nie oznacza bynajmniej, że szanse na udany urlop pod żaglami są całkiem znikome. Żeby je jednak zwiększyć, dobrze jest się zapoznać z dwoma przewodnikami Wydawnictwa Bezdroża, dzięki którym skutecznie i w przyjemny sposób można poznać najważniejsze zasady organizowania wodnych wypraw oraz wybrać jedną z wielu interesujących destynacji na polskich zbiornikach śródlądowych lub zdecydować się na rejs wzdłuż wybrzeża Chorwacji.

Przewodnik „Polska dla żeglarzy. Najciekawsze szlaki śródlądowe” został przygotowany z myślą o wielbicielach lokalnej przyrody, na których w Polsce czekają m.in. niepowtarzalne Wielkie Jeziora Mazurskie, urok Soliny czy niezmącony spokój i cisza Zalewu Koronowskiego. Zwolenników żeglowania połączonego z poznawaniem okolicy, jej historii i zabytków z pewnością zachwycą atrakcje turystyczne rozsiane wzdłuż brzegów jeziora Drawsko. Bogate w ryby wody jeziora Wdzydze oraz rezerwaty przyrody na obszarze Pojezierza Iławsko-Ostródzkiego będą gratką dla zapalonych wędkarzy oraz wielbicieli dzikiej przyrody. Natomiast lekko słona woda i specyficzne warunki panujące na Zalewie Wiślanym dadzą przedsmak morskiej żeglugi i – być może – postawią przed żeglarzami „szuwarowo-bagiennymi” wyzwanie, by z śródlądowych akwenów wypłynąć na szerokie wody Bałtyku, Adriatyku czy Morza Egejskiego. Z kolei mało znane zbiorniki, takie jak Zalew Czorsztyński, Jezioro Lubie, Powidzkie, Rożnowskie czy Żywieckie, zapewnią niezapomniane rejsy wszystkim tym, którzy podczas tradycyjnego urlopu „na lądzie” zapragną spędzić parę chwil pod żaglami.

Przewodnik ten skierowany jest nie tyle do doświadczonych żeglarzy, co przede wszystkim do osób, które stawiają pierwsze kroki na pokładzie jachtu, chcąc zakosztować uroków żeglarstwa. Opisane w przewodniku trasy, wsparte praktycznymi poradami i urozmaicone anegdotami z rejsów po polskich akwenach, pomogą zaplanować wypoczynek pod żaglami tak, aby wyprawa pozostawiła jak najlepsze wspomnienia i tym samym dała początek żeglarskiej pasji.

Drugi z przewodników, „Chorwacja dla żeglarzy. Ciche zatoki i gwarne przystanie”, to propozycja dla osób, które wiedzą, że kraj ten jest dla żeglarzy niemal rajem: ciepłe i czyste morze, dobra pogoda, wydłużony do prawie siedmiu miesięcy sezon żeglarski oraz urozmaicone, pełne zatok i wysepek wybrzeże. Chorwacja jest także doskonałym miejscem do plażowania i zażywania morskich kąpieli, a odpoczynek na wybrzeżu uprzyjemniają wspaniałe krajobrazy, przytulne zatoczki i łagodne zejścia do wody. Kto zapragnie odmiany, będzie mógł zwiedzić ciekawe zabytki z różnych epok, z których wiele zostało wpisanych na Listę UNESCO: Dubrownik, Trogir, pałac Dioklecjana w Splicie, katedra w Szybeniku, bazylika Eufrazjusza w Poreču, albo wybrać się do któregoś z nadmorskich parków przyrodniczych i krajobrazowych.

Łącznie linia chorwackiego wybrzeża liczy 5790 km, z czego 1778 km przypada na linię brzegową i ponad 4000 km na obrzeża wysp. Znajdziemy w tym kraju tysiące dobrze wyposażonych i zadbanych jachtów, ok. 50 świetnie wyposażonych marin z niemal 16 tys. stanowisk dla jednostek pływających oraz tysiące małych portów i zatok. Co więcej, rozbudowana linia brzegowa Chorwacji oraz istnienie tzw. morza wewnętrznego, oddzielonego od pełnego morza ciągłą linią wysp, daje początkującym szansę na bezpieczny i atrakcyjny rejs.

Przewodniki Wydawnictwa Bezdroża z Serii Rekreacyjnej pomogą indywidualnemu turyście wybrać z szerokiej palety atrakcji te miejsca, które są najbardziej dopasowane do jego preferencji, dzięki czemu ułożenie planu własnego rejsu w oparciu o szerokie spektrum informacji praktycznych okaże się łatwe i przyjemne.
 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.