Gdy katolik chce się rozwieść

Gdy katolik chce się rozwieść
Maciej Müller, Tomasz Ponikło
Miłość z odzysku. Nowy związek – jak żyć w Kościele?

Gdy katolik chce się rozwieść.

Czym się różni rozwód od uznania nieważności małżeństwa? Czy w Kościele jest miejsce dla ludzi żyjących w powtórnych związkach? W Polsce rozpada się co czwarte nowo zawarte małżeństwo. Tylko w 2008 roku złożono do sądu 65,5 tysiąca spraw rozwodowych, a ponad 10 tysięcy osób starało się o unieważnienie małżeństwa w Kościele.

Wielu ludzi dopiero po rozwodzie spotyka prawdziwą miłość. I właśnie wówczas rozpoczyna się ich dramat, ponieważ w świetle nauczania Kościoła, małżeństwo zawiera się raz na całe życie. Dlatego w sądach kościelnych lawinowo rośnie liczba procesów o uznanie nieważności małżeństwa. Nie wszystkie kończą się po myśli zainteresowanych. Co zatem proponuje Kościół?

Miłość z odzysku
to praktyczny poradnik ułatwiający poruszanie się w gąszczu procedur związanych z procesem o uznanie nieważności małżeństwa oraz zawierający propozycje dla tych, którzy nie decydują się na ten krok.   

To także poruszające historie ludzi, którzy żyją w drugim związku, nie mogą przyjmować Komunii Świętej i czują się wyrzuceni na margines Kościoła. To opowieści o ich walce o to, by na nowo odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie wierzących.

Weronika: Kiedy porzuciłam męża po dwudziestu latach związku, byłam rozczarowana brakiem społecznego potępienia. Koleżanki mi gratulowały. Niejedna wyznała „Miałam podobną historię, ale się nie odważyłam”. Traktowały moją decyzję w kategoriach odwagi. Nie czułam się jak bohaterka. Myślę, że małżeństwa powinny trwać.

Józef: Wiemy, że zrobiliśmy źle, i nie zamierzamy manifestować pod kurią. Reguły gry są jasne. Ale o ile w Kościele system teologiczny jest rzeczywiście spójny, to w praktyce duszpasterskiej wobec małżeństw niesakramentalnych widzę wiele logicznych niespójności. Choćby to, że chociaż chcę Weronice być do końca życia wierny, nie ma możliwości, bym otrzymał przebaczenie.

Maciej Müller (ur. 1982) –  dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, autor reportaży i wywiadów, od lipca 2008 roku szef działu religijnego tego pisma. Z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się religijnością średniowiecza i bluesem z delty Missisipi.

Tomasz Ponikło (ur. 1985) – dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”, członek Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak. Ukończył socjologię w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera i Collegium Civitas. Realizował projekt Jan Paweł II w Polsce w ramach Medialnego Archiwum Jana Pawła II oraz pracował w Centrum Myśli Jana Pawła II. Laureat dziennikarskiej nagrody Zielonej Gruszki Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Małopolsce za 2008 rok. Opublikował książkę Chrześcijanin. Rozmowy ze Stefanem Wilkanowiczem (Kraków 2009).

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.