Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie

Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie
Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie
Nowość z Serii Glogerowskiej
 
 

„Temat, jaki zaproponowaliśmy, »Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie«, jest z gatunku tych, na których można sobie zęby połamać”.

Stanisław Zagórski

„Uważna jego lektura pozwoli wszakże na stwierdzenie, że lwia część studiów dotyczy tematyki wypunktowanej w tytule tej książki, mianowicie prawdy i fałszu, ukazanych na przykładach polskiej chwały i wstydu, nie tylko sarmackiego. Pisana przez przedstawicieli różnych dyscyplin, wśród których socjologowie zajmują chyba czołowe miejsce, ośrodków i generacji, nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ukryte w tytule.
[…] Przy lekturze niektórych wypowiedzi nasuwa się pytanie, które przed laty znajdowaliśmy często w listach nadsyłanych często do TVP. Dotyczyły one dyskusji toczonych na temat różnych wybitnych przedstawicieli naszych dziejów i naszej kultury. Ich autorzy, zniecierpliwieni nieco sprzecznymi nieraz opiniami, zadawali zirytowane pytania: »No dobrze, ale jak było naprawdę? Bohaterem czy zdrajcą była ta czy owa postać, znana choćby z czytanek szkolnych. Prosimy (a raczej żądamy) jednoznacznej wypowiedzi!«”.

prof. Janusz Tazbir

Premiera tego zbioru artykułów miała miejsce podczas tegorocznych uroczystości glogerowskich, które już od lat organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”. Tegoroczna sesja naukowa podejmowała temat zawarty w tytule publikacji. Konferencja była połączona z wystawą w 100-lecie śmierci Zygmunta Glogera, wielkiego etnografa, autora Encyklopedii staropolskiej.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.
 
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.