Mariusz Sieniewicz "Miasto Szklanych Słoni"

Mariusz Sieniewicz "Miasto Szklanych Słoni"
Mariusz Sieniewicz
Miasto Szklanych Słoni

 
Opowieść o tym, jak wyobraźnia tworzy rzeczywistość.

W Mieście Szklanych Słoni panują osobliwe zwyczaje: w szpitalu leczy się dotykiem wyobraźni, w hucie szkła produkuje się masowo szczęście, piątek jest dniem seansów

spirytystycznych, a sobota orgii miłosnych. Żyją tu ludzie o dwóch imionach, z których jedno znane jest lekarzowi, a drugie – pacjentowi z pobliskiego szpitala. Obaj prowadzą dziennik, w którym zapisują swoje historie. Przynajmniej jedna z nich powinna być prawdziwa, ale w tym mieście historie plączą się i nigdy nie wiadomo, co jest prawdą, a co jej odbiciem.

Prawdziwy świat jest działaniem wyobraźni. Prawdziwy świat utkany jest z wielu opowieści. Czasami trzeba się zbuntować i stworzyć własną.  

Mariusz Sieniewicz (ur. 1972 r.) – prozaik i felietonista m.in. „Polityki”. Autor powieści Prababka, Czwarte niebo i Rebelia oraz zbioru opowiadań  Żydówek nie obsługujemy, nominowany do Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej NIKE. Mieszka i pisze w Olsztynie, w Krakowie prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania.

To, co tworzy Mariusz Sieniewicz, należałoby nazwać proza wyzwolonej wyobraźni. Ale w Mieście Szklanych Słoni nie fantazjuje się po to, żeby zerwać z rzeczywistością. Przeciwnie – żeby ją pochwycić i dogłębnie przemyśleć.

Dariusz Nowacki
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.