"Bro" – druga część epopei Władimira Sorokina

"Bro" – druga część epopei Władimira Sorokina
Wydawnictwo W.A.B. zaprasza do lektury powieści
„Bro”
drugiej części trylogii znakomitego rosyjskiego pisarza
Władimira Sorokina
 

logo   Bro
Władimir Sorokin
Agnieszka Lubomira Piotrowska

Główny bohater, Aleksander Sniegirow, zwany Bro, przychodzi na świat w chwili upadku na Ziemię meteorytu tunguskiego. Utrzymane w konwencji baśni i powieści fantasy dzieje głównego bohatera pokazane zostały na tle historycznych wydarzeń epoki. Bro przyjdzie doświadczyć stalinizmu, działań NKWD i drugiej wojny światowej. Uświadomi sobie stopniowo, kim tak naprawdę są otaczający go ludzie.

 
W poprzedniej książce Sorokina najważniejszym elementem był język. Tym razem autor kładzie nacisk na wydarzenia historyczne. Sorokin w Bro prowadzi grę z takimi klasykami jak Dostojewski i Płatonow, a jednocześnie tworzy osadzoną w realiach opowieść. Alternatywny wariant wydarzeń XX wieku autor sprowadza do chaotycznej krzątaniny maszyn z mięsa, będących częścią ludzkości.
 
Powieść Sorokina została okrzyknięta w Rosji wydarzeniem roku. Wielu krytyków uważa ją za najlepszą w dotychczasowym dorobku pisarza.
 
Władimir Sorokin (ur. 1955), pisarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli radzieckiego, a później rosyjskiego konceptualizmu. Jego książki, pełne artystycznych eksperymentów i swobodnie interpretujące najnowszą historię, przyniosły mu opinię skandalisty, ale i „prawdopodobnie ostatniego z długiej listy wielkich pisarzy rosyjskich”. Jest autorem opowiadań, dramatów, scenariuszy filmowych i powieści, m.in. Kolejka (wyd. pol. 1988), Norma, Tridcataja lubow’ Mariny, Sierdca czetyrioch oraz Gołuboje sało, którą popierająca Władimira Putina organizacja „Idący razem” uznała za pornograficzną i skierowała przeciwko autorowi sprawę do prokuratury. Pierwsza część trylogii, Lód (2002; W.A.B. 2005), znalazła się w finale rosyjskiej nagrody Bookera, była bestsellerem w Rosji oraz na świecie. Bro (2004), kolejny tom, został uznany za najlepszą powieść Sorokina. Ostatnia część 23 000 ukaże się nakładem W.A.B w roku 2007. Najnowsza powieść autora, wydana w Rosji w drugiej połowie 2006 roku, zdobyła błyskawicznie uznanie krytyków literackich i czytelników.

 
Aby uzyskać więcej informacji kliknij na okładkę. 

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.