Powieść lata 2014

Powieść lata 2014
Powieść lata 2014!

38 tygodni na liście bestsellerów New York Times`a
Ponad 900 000 sprzedanych egzemplarzy
21 dodruków

W latach 1854-1929 „sieroce pociągi” regularnie wywoziły tysiące porzuconych dzieci z metropolii Wschodniego Wybrzeża na wsie Środkowego Zachodu. Ich los zdany był na ślepy traf. Czy znajdą kochające rodziny? Czy dzieciństwo upłynie im na służbie i ciężkiej pracy?

Vivian Daly, dziewczynka z Irlandii, była jednym z nich. Została wysłana z Nowego Jorku ku niepewnej przyszłości. Wiele lat później los rzucił ją z powrotem na wschód, na wybrzeże Maine. Wiodła tam beztroskie i spokojne życie, nie wracając do mglistych wspomnień z dzieciństwa. Ale kufry na jej strychu przechowały świadectwa trudnej przeszłości.

Jedynym, co może uchronić siedemnastoletnią Molly Ayer przed poprawczakiem jest praca społeczna – uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Pomagając Vivian, dziewczyna odkrywa, że ich losy i charaktery nie są tak odmienne. Także i ona, Indianka Penobscot, spędziła dzieciństwo na nieustannej wędrówce z jednego domu zastępczego do drugiego, także i ona outsiderką, wychowaną przez obcych ludzi; obie noszą w sobie wiele pytań dotyczących przeszłości, na które nie znają odpowiedzi.

Akcja powieści przenosi nas ze współczesnego Maine do Minnesoty czasów Wielkiego Kryzysu. Porusza też kwestię „białej plamy” w historii USA.
 Sieroce pociągi to poruszająca opowieść o przełomie, granicach dziecięcej wytrzymałości, drugiej szansie i niespodziewanej  przyjaźni.

Fascynująca opowieść o utracie, zdolnościach przystosowawczych i odwadze.
Library Journal Review

Przejmująca i przykuwająca historia dwóch kobiet odnajdujących poczucie przynależności, znajdujących dom.
Publishers Weekly

Głęboko emocjonalna powieść.
Kirkus Reviews

„Sieroce pociągi”
Christina Baker Kline

ISBN: 978-83-7554-821-1
Liczba stron: 372
Szmaragdowa Seria

Premiera: 16 lipca

Christina Baker Kline urodziła się w Anglii, a wychowała w Maine. Jest autorką pięciu powieści, między innymi Bird in Hand i The Way Life Should Be. Pisarka, związana z Fordham Univeristy w latach 2007–2011, jest także członkinią Geraldine R. Dodge Foundation Fellowship i laureatką kilku stypendiów na badania w Irlandii i Minnesocie. Mieszka na przedmieściach Nowego Jorku, a każdą wolną chwilę spędza w Minnesocie i na wybrzeżu Maine.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.