Tybet. Legenda i rzeczywistość

Tybet. Legenda i rzeczywistość
Tybet. Legenda i rzeczywistość
 
 
 
Tybet – odwieczny kontrast i bariera pomiędzy kulturą europejską a światem ludzi zamkniętych pomiędzy wielkimi szczytami gór. Któż z nas nie marzył o podróży w piękne, pełne majestatu Himalaje i tajemnicze buddyjskie plenery? Wszystkim, którzy choć raz zachwycili się niezwykłością tego miejsca, prezentujemy nowość wydawniczą wydawnictwa Bezdroża – Tybet. Legenda i rzeczywistość, najobszerniejszą i najbardziej gruntowną monografię polskiego autora Marka Kalmusa na temat Tybetu i buddyzmu tybetańskiego.

Jest to książka niezwykła: opisuje najbardziej istotne kwestie buddyzmu, ezoteryczną sztukę wadżrajany, rytuały, inicjacje oraz medytacje znaczenie mandali. Wprowadza w tajemnice medycyny tybetańskiej, systemy wróżebne i inne tradycję tutejszej ludności. Kilkaset zdjęć ilustrujących tekst ukazuje niezwykłe krajobrazy Dachu Świata, stare klasztory, zachwycające budowle oraz codzienne życie mieszkańców tej krainy, tak mnichów, jak i zwykłych ludzi. Ta wysmakowana fotograficzna relacja z wieloletnich wędrówek Marka Kalmusa przybliża wszystkim zainteresowanym specyfikę i bogactwo kultury Kraju Śniegów.

Dzięki Tybetańczykom i ich pogodzie ducha – pisze Marek Kalmus – nauczyłem się patrzeć na życie bardziej otwarcie, spokojnie i uważnie, nawet w obliczu najgorszych przeciwności losu. Było to dla mnie również inspiracją do ukończenia drugiego kierunku studiów: filozofii i kulturoznawstwa orientalnego, oraz do napisania pracy dyplomowej Hermeneutyka sztuki tybetańskiej. Wszystko to sprawiło, że głęboko zaangażowałem się w sprawy Tybetu. Uważam bowiem, że mamy moralny obowiązek nie dopuścić do zaginięcia – co właściwie dzieje się na naszych oczach – unikalnej duchowej i materialnej kultury Tybetu oraz wynarodowienia Tybetańczyków, którzy już są mniejszością narodową we własnym kraju!

Liczne pobyty Marka Kalmusa w klasztorach, spotkania z Dalaj Lamą i z licznymi inkarnowanymi lamami oraz uczonymi tybetańskimi, a także bezpośredni kontakt z pielgrzymami oraz ze zwykłymi mieszkańcami regionu dały autorowi olbrzymią wiedzę praktyczną i doświadczenie, które w pasjonujący sposób przelał na ponad 360 stron tej wyjątkowej publikacji. Dzięki temu Tybet. Legenda i rzeczywistość to album o żywej narracji oraz wciągająca i piękna opowieść. Mamy nadzieję, że ta książka przybliży Czytelnikowi do niedawna niedostępny Dach Świata i ukaże Tybetańczyków jako ludzi wielkiego ducha, pozwalając zarazem rozwiać wiele zgoła absurdalnych mitów, które wokół Tybetu narosły.
 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.