Grupa Muza w 2007 roku

Grupa Muza w 2007 roku
MUZA SA
MUZA SA działa na rynku wydawniczym od 1991 roku. Jest spółką akcyjną notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prowadzi własny Klub Czytelników i księgarnię internetową. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych targach książki. Współpracuje z wydawnictwami zagranicznymi. Wydaje książki w oparciu o licencję i opracowuje własne książki i projekty wydawnicze. Zatrudnia 56 osób, które pracują w czterech biurach w centrum stolicy. Wydawnictwo jest członkiem Polskiej Izby Książki i członkiem Porozumienia Wydawców.

Oferta.
Rok 2007 stał w Wydawnictwie MUZA pod znakiem klasyki, filmowych adaptacji i oczywiście Cienia wiatru. Książka Ruiza Zafona trzeci rok z rzędu gościła na listach bestellerów, bijąc kolejne rekordy powodzenia. Nowej, pięknej edytorsko edycji doczekała się Czarodziejska góra Tomasza Manna, nieobecne od lat na rynku księgarskim Moje drzewko pomarańczowe José Mauro de Vasconcelosa  oraz pierwsza edycja opowiadań zebranych Vladimira Nabokova w genialnym przekładzie Michała Kłobukowskiego (25 opowiadań) i Leszka Engelkinga (2 opowiadania).

W oczekiwaniu na film Andrzeja Wajdy Katyń wielu czytelników sięgnęło po książkę Andrzeja Mularczyka Post mortem. Opowieść katyńska, na podstawie której powstał scenariusz do filmu. Ekranizacja Miłości w czasach zarazy skłoniła ponad 40 tysięcy czytelników do kupienia książki Gabriela Garcii Marqueza w perfekcyjnym tłumaczeniu Carlosa Marrodana Casasa. Ponad 30 tysięcy osób kupiło książkę Edyty Czepiel Jasne błękitne okna, przeniesioną na ekran przez Bogusława Lindę.

Nadal dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się książki Harukiego Murakamiego. W ubiegłym roku poza wznowieniami ukazały się dwa nowe tytuły: Kafka nad morzem i Po zmierzchu. Pojawiły się nowe książki Artura Perez-Reverte (Batalista) i José Carlosa Somozy (Zygzak).

Seria Spectrum poszerzyła się o kilka ciekawych tytułów, by wymienić chociaż Szkice z dziejów anarchizmu Piotra Laskowskiego, Klęskę „Solidarności” Davida Osta czy Przejrzeć Anglików Kate Fox.

W kolekcji Ocalić od zapomnienia ukazały się dwa kolejne tomy Polskich strojów ludowych Elżbiety Piskorz-Branekovej.
Spośród autorów poradników w gusta czytelników najlepiej trafiały kulinarne rady i przepisy Jamiego Olivera – wybitnego brytyjskiego mistrza kuchni (Włoska wyprawa Jamiego, Moje obiady).

 
 
 
W 2007 roku Muza SA wydała 275 tytułów, w tym 196 nowości.
 
Najlepiej sprzedającymi się tytułami były:
 • „Cień wiatru” Carlom Ruiz Zafon  – 80.000 egz,
 • „Miłość w czasach zarazy” Gabriel Garcia Marquez – 40.000 egz,
 • „Jasne błękitne okna” Edyta Czepiel – 30.000egz
 • „Po zmierzchu” Haruki Murakami – 25 000 egz,
 • „Kafka nad morzem” Haruki Murakami – 21.000 egz,
 • „Mały Książe” Antoine de Saint-Exupery – 20 000 egz.,

 
 
 
WILGA SP. Z O.O.
Drugim Podmiotem w Grupie kapitałowej MUZA SA jest wydawnictwo Wilga Sp. Z o.o., w którym MUZA SA posiada 50 % udziałów. MUZA SA dokonała inwestycji w Wilga Sp. Z o.o w 2006 roku.

Wilga sp. Z o.o. działa na rynku wydawniczym od roku 1992 i publikuje książki dla dzieci. Na początku zajmowała się przede wszystkim opracowywaniem książek dla kanadyjskiego wydawnictwa Toront Publications Inc. w zakresie przygotowania kilku wersji językowych. Później poszerzyła swój plan wydawniczy o książki innych wydawców zagranicznych oraz własną produkcję.

Najważniejsze wydarzenia w 2007 roku
Wydawnictwo WILGA w 2007 r. podjęło decyzję o skoncentrowaniu swojego profilu wydawniczego przede wszystkim na książce dla dzieci. Jednocześnie rozszerzono grupę wiekową swoich potencjalnych czytelników do 14-go roku życia. Wynikiem tych decyzji była sprzedaż części słownikowej do Langenscheidt’a oraz zakup praw i tworzenie własnych produktów dla dzieci starszych. Pierwsze efekty tych decyzji zostaną przedstawione w formie nowych produktów na majowych targach książki w 2008 roku.

Postanowiono również zgromadzić w wydawnictwie prawa do najbardziej znanych z filmów i książek dla dzieci postaci. Wilga zawarła umowy jako wyłączny dystrybutor na rynku polskim na książki z Krecikiem, Pszczółką Mają, Rumcajsem, Hanką i Cypiskiem oraz Żwirkiem i Muchomorkiem. Trwają zaawansowane rozmowy w celu uzyskania praw do następnych postaci.

Wydawnictwo skierowało również znaczne środki na tworzenie własnych produktów. I tak w 2008 r. wszystkie bajki, legendy i mity oraz książki najbardziej znanych polskich autorów zostaną wydane z nowymi ilustracjami.

W 2007 r. zmieniono system sprzedaży książek WILGI. Rozwiązano umowę z jedynym dystrybutorem książek WILGI – Scholą i podpisano umowę o współpracy z wieloma dystrybutorami. Nowością jest podpisanie umów ze wszystkimi liczącymi się sieciami kolportażowymi działającymi w Polsce.
 
W 2007 r. utworzono w WILDZE pion produkujący książki z copyright’em WILGI dla wydawców zagranicznych. W tej chwili WILGA wydaje książki dla ponad 40 odbiorców w Europie, w 21 językach.

 
 
 
W roku ubiegłym Wilga wydała 444 tytuły, w tym 265 nowości.
 
Najlepiej sprzedającymi się tytułami były:
 • „Klasyka polska” 63 000 egz.
 • „Klasyka światowa” 62 000 egz.
 • „Bajki klasyka” 34 000 egz.
 • „Stefek Burczymucha” 22 000 egz.
 • „Dwa kaczorki” 21 000 egz.
 • „Małe zwierzątka” 21 000 egz.
 • „Paweł i Gaweł” 20 000 egz.
W 2007 roku Grupa Muza osiągnęła przychód ze sprzedaży książek wynoszący 35,65 mln zł. (Muza – 21,65 mln zł., Wilga – 13,99 mln zł.), co daje 208,1% wzrost w stosunku do roku 2006 (wówczas bez obrotów Wilgi). Łącznie sprzedano 6,40 mln egz. książek.
 
 
 
Plany na 2008 rok obejmują wydanie 545 tytułów, w tym 362 nowości

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.