Ks. Michał Heller laureatem nagrody Templetona

Ks. Michał Heller laureatem nagrody Templetona
Ks. Michał Heller otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie – nagrodę Templetona, nazywaną też „Religijnym Noblem”. Jest to jednocześnie najbardziej wartościowa nagroda finansowa przyznawana indywidualnym naukowcom i wynosi 820 000 funtów szterlingów (ok. 1,6 mln $). Ks. Michał Heller zdecydował się przeznaczyć cała sumę na Centrum Kopernika oraz Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych.
 
„Centrum Kopernika będzie instytucją międzyuniwersytecką, za którą stoją: Uniwersytet Jagielloński i Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie. Centrum będzie zajmowało się relacjami nauki i religii jako dyscypliną akademicką. Przewidziane są studia podyplomowe i doktoranckie, które będą prowadziły poszczególne wydziały tych dwóch uczelni.” – powiedział w wywiadzie dla Gazety.pl.
 
 
Źródło: http://www.templetonprize.org/bios.html 
 
Fundacja Templetona przyznając nagrodę poinformowała, że ks. Michał Heller przez „ponad 40 lat rozwijał niezwykłe i oryginalne koncepcje przyczyn powstania i genezy wszechświata, ulegając przy tym częstym i intensywnym represjom rządu”. 
 
          
 
Ks. Michał Heller (ur. 12 marca 1936 r.) – wybitny polski teolog, fizyk, kosmolog, profesor filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a od 1990 r. członek Papieskiej Akademii Nauk. Jest autorem 30 książek i prawie 400 artykułów naukowych. Wśród publikacji książkowych znajdują się m.in. „Filozofia i wszechświat. Wybór pism”, „Granice kosmosu i kosmologii”, „Filozofia przyrody. Zarys historyczny”, „Podglądanie wszechświata”, „Podróże z filozofią w tle”, „Pojmowalny wszechświat”, „Wyzwania racjonalności”.
 
 
 
 
Kategorie: Religia

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.