"Historia i kultura Chin" w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Historia i kultura Chin" w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego
Historia i kultura Chin w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego 
 
logo   Chiny / Historia i kultura
W. Scott Morton, Charlton M. Lewis

 

O książce:
Autorzy w błyskotliwym skrócie przedstawiają historię Chin od neolitu po czasy współczesne. Śledząc meandry polityki i ekonomii, opowiadają jednocześnie historię chińskiej kultury – religii, filozofii i sztuki. Zastosowana w książce klasyczna chronologia dynastii ułatwia orientację i pozwala bezpiecznie zanurzyć się w morzu fascynujących szczegółów, takich jak historia chińskich wynalazków (papieru, prochu, oceanicznych dżonek, miotaczy ognia), zasady malarstwa pejzażowego czy pozycja kobiety w chińskiej rodzinie.

Autorzy:

W. Scott Morton jest emerytowanym profesorem historii Chin i Japonii oraz historii starożytnej w Seton Hall University w New Jersey. Charlton M. Lewis, emerytowany profesor Brooklyn College (City University of New York), wykłada w The New School University.

Fragment książki:
Dla przeciętnego mieszkańca Zachodu, Chiny już od czasów Marco Polo były krajem tajemniczym i fascynującym. Ta aura tajemniczości rozwiała się nieco po siłowym otwarciu Chin w XIX w., by zgęstnieć ponownie wraz z nastaniem reżimu komunistycznego. Teraz znów znika – i nie tylko w Stanach Zjednoczonych i Europie, lecz na całym niemal świecie zainteresowanie Chinami gwałtownie wzrasta.
Z trzech głównych powodów Nowe Chiny są pod głębokim wpływem zachodnich mód, kultury i technologii. Po pierwsze, zmiany w Chinach są częścią ogólnoświatowego procesu, który dzieje się wszędzie, ponieważ, w mniejszym lub większym stopniu, wszystkie kraje przyjmują zachodni „pakiet narzędzi” i idące wraz z nim idee. Po drugie, w chwili obecnej, Chińska Republika Ludowa (ChRL) jest końcowym efektem rewolucji społecznej i politycznej, która rozwijała się w tym kraju przez osiemdziesiąt lat (od 1911 r.), sprowokowanej jeszcze wcześniej przez wpływ zachodniego handlu i technologii, które miał miejsce od połowy XIX w. Po trzecie, Chiny są pod specyficznym wpływem Zachodu, ponieważ ich ideologia komunistyczna ma swe korzenie w Rewolucji Francuskiej, w pracach Karola Marksa pisanych w British Museum, w krwi przelanej przez Rewolucję Sowiecką. Komunizm, od początku, jest produktem Zachodu.
Czy nie wystarczyło by więc, by zainteresowana współczesnymi Chinami osoba zaczęła od Mao Zedonga lub Sun Yatsena, najdalej sięgając może do Wojny Opiumowej 1839 r.? Bez dłuższego namysłu każdy odpowie przecząco na to retoryczne pytanie. Choć Zachód wywarł znaczny wpływ na nowoczesne Chiny, narodu tego nie sposób zrozumieć bez odwołania się do najważniejszych faz w jego długiej historii. Mamy tu do czynienia z ewolucją dumnej i w znacznej mierze samowystarczalnej cywilizacji. Postawy, które wykazują dziś żyjący Chińczycy, są – niezwykle głęboko – zakorzenione w przeszłości, cały czas obecnej w ich świadomości.
Historia Chin nie jest najstarsza na świecie. Mamy dowody na istnienie rozwiniętych cywilizacji w dolinach Nilu, Tygrysu i Eufratu, a nawet Indusu, które są starsze od tej znad Rzeki Żółtej. Lecz w tych innych centrach cywilizacyjnych, ludzie i języki zmienili się nie do poznania. W przeciwieństwie do nich, cywilizacja chińska pozostała w swej zasadniczej, rozpoznawalnej części taka sama; jest więc najstarszą ciągłą, homogeniczną, główną kulturą światową. Często prowadzi to do założenia, że kultura chińska jest statyczna, że pasywność, a nawet stagnacja widoczne w Chinach pod koniec dynastii mandżurskiej (Qing) w XIX w. charakteryzowała całą chińską przeszłość. Nic bardziej mylnego. W ciągu wieków zaszło wiele zmian, czasem gwałtownych, często twórczych i innowacyjnych. Mimo tych wszystkich zmian, łącznie z tymi, które spowodował kontakt z Zachodem, Chińczycy, ich język i niemożliwa do zdefiniowania esencja ich kultury, utrzymali określone, stałe cechy.

Polecamy także:
•    Paul Varley, Kultura japońska
•    Maciej Kanert, Starożytna Japonia. Miejsca, ludzie, historia
•    Laozi, Księga dao i de z komentarzami Wang Bi
•    Brian Victoria, Zen na wojnie

Zapraszamy na www.wuj.pl

 

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.