Judy Budnitz – taki debut nie zdarza się często

Judy Budnitz – taki debut nie zdarza się często
Judy Budnitz
„Gdybym ci kiedyś powiedziała”

  

 

Uwaga! Taki debiut nie zdarza się często!

 
Przedstawiamy Państwu powieść autorki jednego z najlepszych opowiadań ze zbioru Poparzone dzieci Ameryki, który polecała Zadie Smith.

 
Gdybym ci kiedyś powiedziała Judy Budnitz to doskonały, dojrzały debiut powieściowy, przywodzący na myśl utwory takich mistrzów pióra jak Gabriel Garcia Marquez, Isaac Bashevis Singer czy Angela Carter.
 
W mrocznym świecie pełnym kobiecej magii, zaklęć i wyobraźni zdarza się to, czego nie sposób racjonalnie wyjaśnić. Żyją tu pół–ludzie, pół–zwierzęta, o losie ludzkości decydują trzy stare wiedźmy, a miłość zespala dwoje kochanków w jedno ciało.  Gdybym ci kiedyś powiedziała jest historią rozpisaną na głosy czterech pokoleń kobiet: Ilany, Sashie, Mary i Nomie. To pełna realizmu magicznego opowieść o losach emigrantek, które w nowym miejscu próbują stworzyć własny świat. O granicach kobiecej przestrzeni, kreowaniu rzeczywistości, wreszcie – o sztuce tworzenia opowieści.
 
„Świat stworzony przez Budnitz funkcjonuje na granicy fantazji i realizmu, zaludniany jest przez niezwykle silne postaci kobiece, prawie pozbawiony mężczyzn (…) W narracji głównej bohaterki przeszłość i teraźniejszość w magiczny sposób stają się jednym”. (The Guardian)
 
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.