Księgarnia Św. Jacka – podsumowanie roku 2006

Księgarnia Św. Jacka – podsumowanie roku 2006
Księgarnia św. Jacka jest kontynuacją “Księgarni i Drukarni katolickiej” założonej w roku 1925. Oficyna publikuje księgi liturgiczne, dokumenty Kościoła, albumy (m.in. dokumentujący wizytom Jana Pawła II w Piekarach oraz album-cegiełkę poświęcony ofiarom katowickiej katastrofy budowlanej), książki dotyczące formacji duchowej, pomoce duszpasterskie i liturgiczne, słowniki, propozycje dla dzieci i młodzieży. Oficyna posiada również obszerny dział Silesiaca oraz szereg książek z literatury pięknej – wspomnień, wywiadów, poezji. Od kilku lat współpracuje z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, czego owocem są serie naukowe i periodyki. Księgarnia zajmuje się także wydawaniem kaset magnetofonowych i magnetowidowych, przybliżających Ziemię Świętą, sanktuaria krajowe i zagraniczne, inne miejsca pielgrzymek (w ofercie znajdziemy m.in. dwie niezwykle popularne kasety o Janie Pawle II „Moje Tatry” i „Od Wadowic do Rzymu”). Wydawnictwo posiada stronę www, wraz ze sklepem internetowym. Właścicielem wydawnictwa jest Kuria Metropolitalna w Katowicach.
Większych zmian w wydawnictwie w roku ubiegłym nie było.
 
 
 
Najlepiej sprzedającymi się tytułami w 2006 roku były: 
  • Z tej Ziemi – kalendarz 2007: 10 898
  • Encyklika „Deus caritas est” Bened.XVI: 8 300
  • Skarbiec, pam. I Komunii (czarny): 7 784
  • Skarbiec, pam. I Kom. (biały): 7 429
  • Skarbiec pieśni kościelnych: 5 272
  • Kiedy świat się zatrzymał: 3 929
  • Skarbiec dużym drukiem złocony: 3 873
  • Skarbiec zwykły: 3 546
  • A nadzieja zawieść nie może: 3 128
  • Mszał z czytaniami: 2 764

W 2006 roku Księgarnia św. Jacka osiągnęła przychód ze sprzedaży książek na poziomie 2,43 mln zł, co daje 6,6% spadek w stosunku do 2005 roku. Nastąpił również spadek sprzedaży samych książek, o 7,41 % w stosunku do roku poprzedniego.
 
 
 
W roku ubiegłym oficyna wydała 48 nowości. Łącznie sprzedano 144 202 tytuły, w tym 132 570 książek. Największą wartość sprzedaży wygenerowały dwa okresy:
Suma (Wrzesień, październik, grudzień) – 39 % rocznych obrotów wydawnictwa
Suma (marzec, kwiecień, maj) – 32 % rocznych obrotów wydawnictwa
 
Księgarnia św. Jacka na chwilę obecną posiada własną sieć sprzedaży. Liczy ona 18 stałych punktów głównie na górnym Śląsku oraz dwa punkty po za nim –  w Opolu i w Częstochowie. Sprzedaż książek oficyny wspomagana jest przez firmy dystrybucyjne (Olesiejuk, Notus, Matras ), jak i przedstawicieli handlowych. Sprzedaż odbywa się także poprzez księgarnie internetowe (Merlin)  oraz kluby książek (Klub dla Ciebie, Prodoks).
 
Od kilku lat wydawnictwo regularnie uczestniczy w międzynarodowych i krajowych targach książki:
1. Tagi Wydawców Katolickich w Warszawie organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich
2. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
3. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
4. Międzynarodowe Targi SacroExpo Kielce
5. Kiermasz Wydawców Katolickich w Lublinie na KUL-u
6. Kiermasz Wydawców Katolickich w Katowicach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego (jego organizatorem jest nasza księgarnia)
7. Kiermasz „Książka pod choinkę” w Katowicach (organizowana przez naszą księgarnię i Silesia Expo) 
 
Liczba etatowych pracowników na koniec 2006 roku to 83 osoby wliczając w to pracowników księgowości, pracowników magazynu, pracowników 18 punktów sprzedaży, jak również dział marketingu oraz 4 redaktorów. 
 
W 2007 roku oficyna planuje wydać 51 nowych tytułów
 
 
 
Kategorie: Religia, Rynek Polski

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.