"Netokracja. Nowa elita władzy i życie po kapitalizmie" – nowość WAiP

"Netokracja. Nowa elita władzy i życie po kapitalizmie" – nowość WAiP
Alexander Bard, Jan Söderqvist
Netokracja. Nowa elita władzy i życie po kapitalizmie
WAiP
 
 
 
Książka jest głosem w publicznej debacie poświęconej wpływowi zmian w dziedzinie technologii informacyjnych na przemiany społeczne. Autorzy próbują odpowiedzieć m.in. na pytania: Co stanie się z państwem, polityką, demokracją? Co się stanie z tworzeniem tożsamości i wzorami konsumpcji? Jak będą funkcjonować nowe elektroniczne sieci? Jak władza i społeczny status będą dystrybuowane w nowo powstających hierarchiach?
 
Zdaniem autorów: „Netokratyczna elita szybko krystalizuje się wśród obeznanej z internetem polskiej młodzieży. Młodzi Polacy są dzisiaj zdeterminowani, by maksymalnie wykorzystać członkostwo Polski w Unii Europejskiej. To właśnie oni najlepiej wykorzystają powstającą infrastrukturę IT. Równocześnie coraz liczniejszy staje się polski konsumatriat, nowa podklasa pogrążonych w letargu leniwców. Naszym celem jest wyjaśnienie istoty zachodzących zmian, wytłumaczenie, co według nas się stanie i dlaczego, zapewnienie podstawowych instrumentów, dzięki którym będzie można sobie poradzić z nowym społecznym paradygmatem”
 
Alexander Bard, wykładowca, pisarz, gospodarz telewizyjnego talk-show, ekspert szwedzkiego rządu, producent płyt, autor piosenek, jeden z pionierów internetu, prowadzi dziewięć międzynarodowych tematycznych sieci internetowych, m.in. Filozofię – (grupującą wybitnych filozofów i futurologów) oraz globalną sieć Z (skupiającą przeciwników irańskiej dyktatury).
 
Jan Söderqvist, wykładowca, pisarz, redaktor poczytnych szwedzkich magazynów politycznych i literackich, producent radiowy i telewizyjny, krytyk filmowy, felietonista, pracował także jako producent w szwedzkiej telewizji oraz jako redaktor w „Computer Sweden”.
 
„Cyberkultura, internet, społeczeństwo” jest serią książek poświęconych kulturze i gospodarce wieku informacji. Do tej pory w serii ukazały się „Wolna kultura” L. Lessinga, „Język nowych mediów” L. Manovicha.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.