MAC Edukacja – podsumowanie roku 2005

MAC Edukacja – podsumowanie roku 2005
Wydawnictwo MAC Edukacja opublikowało swoją pierwszą książkę w 1992 roku. Był nią przewodnik metodyczny z zakresu nauczania muzyki w klasach 1-2. Wkrótce potem wydano kolejny przewodnik dla kl. 3. Obu publikacjom towarzyszyły kasety magnetofonowe.
 
Do połowy 2001 wydawnictwo działało pod nazwą Kielecka Oficyna Wydawnicza MAC, później nazwa została zmieniona na MAC Edukacja.
 
Wydawnictwo jest jako spółka akcyjna własnością swoich założycieli: Czesława Cyrańskiego oraz jego dwóch synów: Adama i Mariusza.
 
Najlepiej sprzedające się tytuły w 2005 roku: 
  • Podobnie, jak w roku 2004, najlepszy wynik w zakresie wolumenu sprzedaży osiągnęła ówczesna nowość: „Sześciolatek. Bawię się i uczę” (pakiet książek dla dzieci sześcioletnich).
  • Bardzo dobry wynik osiągnęła kolejna nowość roku 2004 – podręcznik dla klas 1 szkoły podstawowej – „Ja i moja szkoła”. Wyraźnie widać rosnąca popularność tego cyklu wśród nauczycieli. Z pewnością powodzenie swe zawdzięcza nowatorskiej koncepcji, angażującej rodziców w proces dydaktyczny i umożliwiającej im wspólną pracę z dzieckiem, w domu, dzięki zeszytowi zadań domowych – tzw. „Domowniczkowi”. Zeszyt ten wchodzi w skład podstawowego pakietu dla uczniów.
  • Nadal zwolenników mają podręczniki, którym wydawnictwo zawdzięcza wysoki poziom sprzedaży od roku 2000 – cykl dla klas 1-3 „Moja szkoła”. Cykl ten jest zgodny z ideą, która zapewniał wydawcy realizację hasła „Pomysł na wiedzę i lekki tornister”. Po raz pierwszy podręczniki dla najmłodszych uczniów zostały podzielone na części odpowiadające kolejnym miesiącom roku szkolnego.
  • Kolejne miejsca w rankingu sprzedaży zajmują podręczniki plastyki – nowa edycja z roku 2004, dostosowana do zmienionej wówczas siatki godzin dla tego przedmiotu – „Lubię tworzyć”.
  • Największym sukcesem w roku 2005 w grupie wprowadzanych na rynek nowości był doskonały wynik kolejnej książki z cyklu „Bawię się i uczę”, przeznaczonej dla pięciolatków. Zainteresowanie cyklem przerosło nasze oczekiwania na tyle, że we wrześniu musieliśmy błyskawicznie książki wchodzące w jego skład dodrukować.

W 2005 roku MAC Edukacja zanotował przychody ze sprzedaży książek wynoszące 43,5 mln zł, czyli o 6,8% niższe w porównaniu z rokiem 2004.

 
 
 
W roku ubiegłym wydano 91 nowych tytułów, w tym 34 publikacje składające się na pakiet uczniowski „Ja i moja szkoła” wraz z obudową metodyczną dla nauczyciela, oraz 3 publikacje na płytach CD. Łączna liczba sprzedanych egzemplarzy książek spadła o około 8%.
 
30% sprzedaży realizowane jest w sezonie poprzedzającym zakończenie roku szkolnego, natomiast 55% w okresie poprzedzającym rozpoczęcie kolejnego i tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. 
 
Od kwietnia 2006 roku książki MAC Edukacja można nabyć bezpośrednio przez księgarnię internetową wydawnictwa. Pozostałe księgarnie internetowe działające na rynku posiadają ofertę Oficyny, nie tylko o charakterze podręcznikowym, co znacznie ułatwia nauczycielom dotarcie do pozycji o charakterze metodycznym.
 
 
 
Na koniec roku 2005 w wydawnictwie zatrudnione były 144 osoby.
 
Na rok 2006 zaplanowano wydanie 88 nowych publikacji książkowych oraz 5 płyt CD. 
 
Kategorie: Edukacja, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.