Wydawnictwo Jedność – podsumowanie roku 2005

Wydawnictwo Jedność – podsumowanie roku 2005
Kieleckie Wydawnictwo Jedność genezą sięga 1917 r., kiedy to została założona Drukarnia Diecezjalna „Jedność”, jedna z najlepiej wyposażonych drukarń Kielecczyzny. Współistniała ona z Wydawnictwem i Księgarnią „Jedność”. Początkowo wydawano głównie literaturę dotycząca życia duchowego, czasopisma przeznaczone dla księży i świeckich, prace naukowe i popularne profesorów kieleckiego Seminarium oraz publikacje dokumentujące historię regionu.
 
 
 
Obecnie Jedność posiada bogatą ofertę wydawniczą, adresowaną do szerokiej rzeszy odbiorców. Jedność publikuje książki z zakresu teologii, zwłaszcza dogmatycznej i moralnej, biblistyki, duchowości, filozofii, historii, bioetyki i hagiografii tak polskich, jak i zagranicznych autorów.
 
Z myślą o najmłodszych czytelnikach powstał osobny dział wydawniczy: Jedność dla dzieci. Wydawnictwo Jedność otrzymało Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2005 w kategorii „książka dla dzieci”, za wydawanie książek dla młodych czytelników pomagających w wychowaniu rodzinnym.
 
Jedność jest znaczącym wydawcą książek z dziedziny pedagogiki zabawy, proponując profesjonalnie opracowane gry i zabawy edukacyjne, ruchowe, interakcyjne, relaksacyjne, rozwijające zmysły, inscenizacyjne itp., przeznaczone dla każdej grupy wiekowej.
 
W ofercie Jedności znajduje się również literatura piękna, m.in. szeroki wybór poezji religijnej i świeckiej, tomiki aforyzmów i myśli wybitnych osobowości czy albumy. Do atrakcyjnych pozycji z uwagi na przedstawione treści oraz warstwę ilustracyjną należą ponadto książki z serii Teologia i sztuka.
 
W 2003 r. Jedność podpisała umowę o współpracę ze znanym niemieckim wydawcą „Herder”. Jej owocem są wspólnie wydawane książki, np. cieszące się wielką popularnością poradniki duchowe Anselma Grüna. Wydawnictwo w ciągu ostatnich dziesięciu lat wypracowało własny styl i profil wydawniczy. Kierując swą ofertę do każdego czytelnika, ugruntowała swoją obecność na rodzimym rynku księgarskim.
 
Dyrektorem wydawnictwa jest ks. Leszek Skorupa
 
W 2005 roku najlepiej sprzedającymi się tytułami były:
  • Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego ok. 70 tys. sprzedanych egz.
  • Kompendium nauki społecznej Kościoła ok. 20 tys. egz.
  • Europa. Jej podwaliny dzisiaj i jutro kard. Ratzingera ok. 15 tys. egz. 
 
Wydawnictwo Jedność zanotowało w roku ubiegłym przychody ze sprzedaży książek na poziomie 9,0 mln zł, co daje 47,5% wzrost w stosunku do roku 2004.
 
 
 
W 2005 roku oficyna wydała 301 tytułów. Łącznie sprzedano 837 000 egzemplarzy książek. 
 
Premierą książek towarzyszą liczne promocje m.in.:
  • konferencje prasowe (np. w Episkopacie podczas prezentacji kompendiów)
  • promocje w Empikach
  • promocje na stronie WWW wydawnictwa
  • podczas Targów w Krakowie przebywał autor wielu książek psychologicznych – Valerio Albisetti

Od wielu lat Wydawnictwo Jedność bierze udział w Targach Książki Katolickiej w W-wie oraz Targach Książki w Krakowie.

 
Wydawnictwo prowadzi własną księgarnię internetową. Sprzedaż online stanowi około 10% sprzedaży książek.
 
System dystrybucji Wydawnictwa Jedność:
  • Stała współpraca z księgarzami na terenie całej Polski, dział sprzedaży zatrudnia kilku handlowców, którzy są w kontakcie z księgarniami na terenie kraju
  • stała współpraca z hurtowniami (zwłaszcza największymi), które  zaopatrują np. Empiki czy Matrasy
  • własna księgarnia internetowa
W 2006 roku Wydawnictwo Jedność planuje wydać około 90 nowych tytułów, zainwestować w park maszynowy i rozbudować linię produkcyjną.
 
Wydawnictwo Jedność zatrudnia 56 osób (w 2004 roku było zatrudnionych 47 osób). 
Kategorie: Religia, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.