Kolejna porcja nowinek z rynku międzynarodowego

Kolejna porcja nowinek z rynku międzynarodowego
  • Lagardere, właściciel francuskiego Hachette, zanotował 7% wzrost sprzedaży w I kwartale 2005 roku. Przychody firmy w roku ubiegłym wyniosły 1,795 mld EUR, w porównaniu z 1,678 mld EUR w roku poprzednim. Dobre wyniki Grupa zawdzięcza głównie sprzedaży bestsellerowych powieści Dana Browna takich jak „Kod Leonarda da Vinci”, czy też „Anioły i demony”.

 

  • 16 lipca 2005 roku na zamku w Edynburgu odbędzie się premiera najnowszego tomu przygód Harryego Pottera. Co ciekawe w uroczystości wezmą udział tylko dzieci wyłonione z konkursów przeprowadzanych w światowych mediach. Dorośli nie wezmą udziału w imprezie. Każde z zaproszonych dzieci będzie uczestniczyć we współnym czytaniu z J. K. Rowling, autorką „Harryego Pottera i Księcia Półkrwi”. Rowling obiecała sprezentować każdemu dziecku najnowszą książkę o małym czarodzieju.

 

  • Books-A-Million Inc., jeden z największych sprzedawców detalicznych książek w USA, ogłosił bardzo dobre wyniki podsumowujące I kwartał 2005 roku. Mimo, iż sprzedaż książek w USA znacznie spadła w porównaniu z rokiem 2003, firma zanotowała wzrost sprzedaży o 4,7%, do 113 mln USD. Zysk netto wyniósł 1,1 mln USD, czyli o 0.1 mln USD mniej niż w roku poprzednim.

 

  • Fundacja BookTrust wprowadziła nagrody dla pisarzy, którzy nie opublikowali dotychczas swojego dzieła. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: fiction, non-fiction i poezja. Każda o łącznej wartości 5000 $. Konkurs ma na celu promocję czytelnictwa i odkrycie nowych talentów.

 

  • Najnowsze badania w Wielkiej Brytanii pokazały, że ilość wypożyczanych książek w 2004 roku znów spadła o kolejne 5%, w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to kolejny cios dla 4 000 publicznych bibliotek działających na terenie tego kraju.

 

 

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.