Nagrody IBBY dla wybitnych twórców książek dla dzieci

Nagrody IBBY dla wybitnych twórców książek dla dzieci

Stowarzyszenie Przyjaciół Książki – Polska Sekcja IBBY zaprasza w dniu 3 grudnia 2002r. o godz. 17.00 do warszawskiego Klubu Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, na uroczystość wręczenia nagród wybitnym twórcom książek dla dzieci.

Nagrody za całokształt twórczości otrzymują Edmund Niziurski, autor licznych powieści dla młodzieży, oraz Józef Wilkoń, malarz i grafik, twórca ilustracji pełnych liryzmu i fantazji.

Podczas imprezy zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Książka Roku 2002”. Celem konkursu – corocznie organizowanego przez Polską Sekcję IBBY i finansowanego przez Ministerstwo Kultury oraz firmę Polkomtel – jest promocja wartościowych, artystycznych polskich książek dla dzieci. Nagrody otrzymują rodzimi, żyjący autorzy najlepszych publikacji, wydanych w danym roku. Równolegle przyznawane są nagrody za najpiękniejsze opracowania graficzne. W tym roku laureatami konkursu „Książka Roku 2002” są: Grażyna Bąkiewicz ( za „O melba!”, Prószyński i S-ka), Beata Ostrowicka za „Świat do góry nogami”, Ossolineum) oraz Zofia Beszczyńska ( za „Bajki o rzeczach i nierzeczach”, Czarny Kot). Nagrodą za opracowania graficzne postanowiono uhonorować Agnieszce Żelewskiej ( za ilustracje do „Bajek o rzeczach i nierzeczach”). W ramach konkursu „Książka Roku” przyznawane są też nagrody dla bibliotekarzy działających wyjątkowo aktywnie na rzecz promocji książek dla dzieci. Tegoroczną laureatką jest Danuta Masiak, prowadząca bibliotekę w Legionowie.

W czasie uroczystości zostaną wręczone dyplomy dla twórców książek wpisanych na Listę Honorową IBBY. Są nimi Katarzyna Kotowska (nagroda literacka za książkę „Jeż”) oraz Krystyna Lipka-Sztarbałło (nagroda dla grafika za ilustracje do „Snu, który odszedł” Anny Onichimowskiej)

 

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.