Wydawnictwo Książnica w 2001 roku

Wydawnictwo Książnica w 2001 roku

Książnica, niewielka oficyna z Katowic jest znana w Polsce głównie  z wydawania powieści Danielle Steel. To właśnie temu wydawnictwu autorka zawdzięcza ogromną popularność w naszym kraju. 

A przecież Danielle Steel to prawdziwa rekordzistka. Jej powieści od wielu lat zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów co zostało odnotowane nawet w Księdze rekordów Guinnessa. Jest autorką, której książki przez 390 tygodni znajdowały się nieprzerwanie na liście bestsellerów „New York Timesa”. Danielle Steel sprzedała ponad 460 mln egzemplarzy swoich powieści.

Jak mówi Bożena Sęk z Książnicy w ciągu roku w wydawnictwie publikowany jest 1 nowy tytuł powieściopisarki. W 2001 r. był to „Samotny orzeł”. Częstotliwość ukazywania się tytułów jest uwarunkowana głównie tym, że autorka publikuje przeciętnie 3 nowe tytuły w przeciągu 1,5 roku.

Pierwsze nakłady powieści D. Steel w Książnicy wynoszą po 15 tys. egz. Tytuły są wznawiane co roku i średnie nakłady dodruków wynoszą 5-6 tys. Blisko 2 lata temu oficyna przekroczyła 1 mln sprzedanych egz. powieści tej autorki (w sumie wydane zostały 23 powieści). Wydawnictwo planuje kontynuować powieści z tzw. białej serii i m.in. popularyzować autorkę nazywaną włoską  Danielle Steel – S. Casati Modignani. 
Ogólnie w 2001 roku rentowność Książnicy spadła – liczba wydanych tytułów i sprzedaż utrzymane zostały na poziomie roku 2000. Obrót firmy w ub. roku wyniósł nieco ponad 3 mln zł, i ukazało się blisko 70 tytułów. Wydawnictwo całkowicie zaprzestało wydawania książek w serii Domino, które miały popularyzować tematykę związaną ze zdrowiem, psychologią, aktualnymi wydarzeniami. Seria prawdopodobnie okazała się za trudna dla młodego czytelnika, który miał być jej głównym odbiorcą. 
W planach jest kolejny tytuł z serii Słowników Encyklopedycznych pt. ” Słownik cywilizacji muzułmańskiej”. Dotychczas ukazało się w tej serii 18 tytułów, w nakładzie ponad 250 tys. egz.

Kategorie: Literatura, Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.