Komentarz do "Wielkiego Blefu Prezesa". Andrzej Kosmala (pełnomocnik PIK ds. międzynarodowych imprez targowych)

Komentarz do "Wielkiego Blefu Prezesa". Andrzej Kosmala (pełnomocnik PIK ds. międzynarodowych imprez targowych)

Przeczytałem rozmowę z nowym Prezesem Ars Polony Januszem Foglerem na temat współpracy PIK i Ars Polony. Tekst jest niezwykle wyważony, a przedstawione w nim poglądy mogą służyć za podstawę do współpracy.

Niestety z komentarza Waszego Wirtualnego Wydawcy może wynikać, że wydawcy są podmiotem manipulacji Prezesa Andrzeja Nowakowskiego oraz że PIK nie dokonał rezerwacji hali na targi książki. Może obecnie nie ma to już znaczenia, gdyż sprawa organizacji odrębnych targów książki przez PIK jest już nieaktualna, ale wymaga jednoznacznego wyjaśnienia i przecięcia wszelkich dywagacji na temat rzetelności działań Izby. Ponieważ jestem tą osobą, która na zlecenie prezesa Andrzeja Nowakowskiego prowadziła wstępne negocjacje z firmami, mogącymi świadczyć usługi na rzecz planowanych targów, pragnę rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

1. Pismem z dnia 19 grudnia 2001roku PIK wystąpił o rezerwację obiektu TORWAR I na targi książki, w terminach 8-12 maja 2002, a następnie 10 stycznia 2002 rozszerzył rezerwację na drugi termin 15-19 maja 2002. Termin obowiązywania rezerwacji wstępnej ustalony został na 25 stycznia 2002 r. (wpłata wadium). Termin potwierdzenia rezerwacji po Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu PIK umożliwiał uwzględnienie każdej decyzji najwyższej władzy Izby. Wcześniej prowadziłem z panem Andrzejem Izmerem, kierownikiem Zespołu Organizacji Imprez COS (właściciel obiektu), rozmowy bezpośrednie, a w dniu 18 grudniu ub. roku, odbyła się wizja lokalna z udziałem kilku wydawców. Do dnia 9 stycznia 2002, do spotkania Sekcji Wydawców PIK, prace w tym zakresie miały charakter poufny, aby nie wprowadzać dalszego zamieszania i nie wyzwalać niepotrzebnych emocji, a także w oczekiwaniu na decyzję Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Izby.

2. Po przeczytaniu tekstu o „Wielkim Blefie Prezesa”, w którym dziennikarka powołuje się na informację uzyskaną od pana Andrzeja Izmera, zatelefonowałem do COS i zapytałem się, czy udzielał informacji komukolwiek na temat rezerwacji PIK i działań, jakie wspólnie podjęliśmy. Pan Izmer potwierdził jednoznacznie znane nam fakty, a mianowicie, że PIK posiadał rezerwację TORWARU 1 na dwa terminy (8-12 i 15-19 maja 2002 roku) na imprezę zwaną roboczo „Targi Książki”, a termin potwierdzenia jednego z nich upływał 25 stycznia 2002 wraz z obowiązkiem wpłaty stosownego wadium w tym terminie. PIK doskonale wiedział o fakcie, że w następnym tygodniu planowane są targi budowlane „MURATOR EXPO”, gdyż rozmowy w tej sprawie prowadzone były równolegle. PIK wziął na siebie sprawę negocjacji przesunięcia terminu początku montażu w Hali 1 do nocy 19-tego maja, gdyż Murator, jako organizator targów budowlanych zajmujących dwie hale i tereny przyległe pragnął rozpocząć montaż o 7 rano w niedzielę 19-tego maja. Wszystkie te fakty mają swoje potwierdzenie w pismach formalnych wymienianych pomiędzy PIK a COS.

3. Pragnę wyjaśnić jeszcze jeden element podnoszony przez przeciwników organizowania Targów na TORWARZE, a mianowicie sąsiedztwo stadionu Legii. Rzeczywiście, początkowo nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego faktu, raczej traktowaliśmy go pozytywnie – jako jeszcze jedną ciekawą przestrzeń do wykorzystania. Ale gdy użyto tego argumentu przeciwko organizacji targów na Torwarze, sprawdziłem czy faktycznie istnieje konflikt między tymi dwoma obiektami. Od marketing managera Legia Daewoo S.S.A. (Sportowa Spółka Akcyjna) pana Piotra Strejlaua otrzymaliśmy odpowiedź, że w dniach 15-19 maja 2002 roku nie będzie żadnego meczu. Jest to zresztą okres poprzedzający piłkarskie Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii i większość liczących się zawodników uczestniczy w zgrupowaniu reprezentacji i nie ma też meczy ligowych.

Zabrałem głos w tej sprawie, gdyż uznałem, że nagromadziło się zbyt wiele niejasności i niedopowiedzeń.

Andrzej Kosmala Pełnomocnik PIK ds. międzynarodowych imprez targowych

Od redakcji:

W tekście z dnia 22.01.02 nie podaliśmy informacji o tym, że PIK nie prowadził rozmów z Torwarem i nie rezerwował hali. Powołujemy się na rozmowę z panem Izmerem, ponieważ została ona przez nas przeprowadzona 21.stycznia i właśnie od niego uzyskaliśmy informację, że rezerwacja hali została odwołana jakiś czas temu tj. około 2 tygodni. Przemilczenie tego właśnie  faktu przez Prezesa Nowakowskiego w komunikacie z dn. 17. stycznia (jeden z punktów komunikatu mówi:  targi odbędą się w warszawskiej hali TORWAR ) oraz w rozmowie z WWW z dn. 19. stycznia nazwaliśmy blefem(?).

Chciałybyśmy się jeszcze ustosunkować do jednego zdania z komentarza p. Kosmali: ” Może obecnie nie ma to już znaczenia, gdyż sprawa organizacji odrębnych targów książki przez PIK jest już nieaktualna(…)”. Tylko kto o tym wydawców oficjalnie poinformował, że jest już nieaktualna? Z ostatniego oficjalnego komunikatu PIK wynikało zupełnie coś innego.

Katarzyna Głódkowska, Agnieszka Kubica

>> Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Jak mniemam o nie małe pieniądze, o których np. Stowarzyszenie Wydawców Katolickich lub nie jedno wydawnictwo może tylko pomarzyć.

Wracając do sprawy. Chciałbym wreszcie usłyszeć oficjalne stanowiska w postaci PEWNYCH na 100% komunikatów zarówno Polskiej Izby Książki i Ars Polony, oraz podanie aktualnego cennika. Była mowa o 25% rabatu, pytanie tylko kogo on dotyczy.
Jako wydawcy potrzebujemy konkretnych informacji, na podstawie to których wydawcy zadecydują czy wezmą udział w Targach. Przypominam że warunkach uczestnictwa ARS POLONY istnieje zapis „… zgłoszenia uczestnictwa należy przekazać Organizatorowi Targów najpóźniej do dnia 31 stycznia 2002 r.”  Zostało więc teoretycznie tylko 6 dni. Mało czasu Proszę Państwa, oj mało.

Pozdrawiam.

Ks. Marek Otolski MIC

Prezes

Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

>> Jedno małe pytanko do ….no właśnie do kogo?
Czy tak małej, tak biednej i tak /jakby nie było/ inteligenckiej,
a jednocześnie przedsiębiorczej organizacji, jaką jest nasza?! Izba,
stać na PEŁNOMOCNIKA POLSKIEJ IZBY KSIĄŻKI DO SPRAW
ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH IMPREZ TARGOWYCH.
Zresztą podobne zdanie mam na temat stanowiska Rzecznika PIK-u.
/ Piotra Dobrołęckiego bardzo szanuję i lubię, ale mówię tu o
stanowisku/
A myślałam, że wydawcy nie gęsi i swój język znają na tyle, że potrafią
sklecić do mediów parę sensownych zdań.
Czy stać nas, członków tej organizacji na to.?!
Halina Tymoszczuk
/adres znany redakcji/

 
INTERNETOWY RYNEK WYDAWNICZY

W POLSCE

> WYDAWNICTWA   |
> DYSTRYBUTORZY i HURTOWNIE  |
> KSIĘGARNIE i MEGASTORY  |
> INSTYTUCJE  |
> BIBLIOTEKI |
> AGENCJE LITERACKIE  |

> PISMA BRANŻOWE  |
> TARGI KSIĄŻKI  |

> POLIGRAFIA (drukarnie, poligrafia, grafika, prepress, DTP, papier)

—————————–

ZAGRANICZNY

bazy adresowe w serwisach, portalach i czasopismach, najważniejsze księgarnie i instytucje, zwiedzamy CPD i BISG

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.