Targi Książki we Frankfurcie. "Język polski – język nie-obcy". 

Targi Książki we Frankfurcie. "Język polski – język nie-obcy". 

Informacja frankfurcka nr 10/2001 z dnia 11 października 2001

Czwartek 11 października jest drugim – najbardziej roboczym dniem 53. Targów Książki we Frankfurcie. Wczorajsze odczucia, że w tym roku we Frankfurcie jest mniej wystawców i gości niż przed rokiem uległy dzisiaj zupełnemu zatarciu, gdyż ruch w targowych halach, przejściach i korytarzach w niczym się nie zmniejszył w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy każdego dnia Targi odwiedzało po 60 tys. osób.

Wiele osób oczekiwało dzisiaj na ogłoszenie werdyktu jury Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pomimo tego w Centrum Prasowym Targów Frankfurckich nie było widać wielkiego zainteresowania, jednak po ogłoszeniu, że V.S. Naipaul otrzymał nagrodę największe oblężenie mediów przeżyło stoisko niemieckiego wydawcy tegorocznego noblisty – Hoffman und Campe. Dziennikarze ze zdziwieniem stwierdzili, że ani na stoisku ani też w tegorocznych katalogach nie ma ani jednego tytułu nagrodzonego pisarza. Jednakże uszczęśliwiony szef wydawnictwa powiedział nam, że zrobi wszystko aby V.S. Naipaul przyjechał do Frankfurtu jeszcze przed końcem Targów.

Dom Wydawniczy REBIS z Poznania jest zainteresowany wydaniem książek V.S. Naipaula i jako pierwszy polski wydawca prowadził już na ten temat rozmowy z jego agentem. Również MUZA SA podjęła rozmowy w tej sprawie z agentem V.S. Naipaula.

Natomiast Ks. Marek Otolski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich prowadził rozmowy z wydawcą amerykańskim zainteresowanym niektórymi polskimi książkami religijnymi oraz z edytorem z Francji, który zapowiedział złożenie zamówienia na opracowanie biografii św. Faustyny Kowalskiej dla potrzeb francuskiego czytelnika.

Andrzej Nowakowski, prezes Polskiej Izby Książki, odwiedził dzisiaj narodową ekspozycję grecką i spotkał się z kierownictwem greckiego wystąpienia na Targach we Frankfurcie. Grecja jako tegoroczny gość honorowy Targów niewątpliwie skorzystała z wielu polskich zeszłorocznych doświadczeń.

W programie towarzyszącym polskiemu wystąpieniu we Frankfurcie wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli rynku książki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej poświęcone utworzeniu wspólnego portalu internetowego o literaturach krajów tzw. "małych języków". Organizatorem spotkania był Zespół Literacki Instytutu Adama Mickiewicza kierowany przez Albrechta Lemppa. Powiedział on potem, że przedstawiony projekt wspólnego przedsięwzięcia internetowego spotkał się z dużym zainteresowaniem wydawców z naszego regionu, którzy potwierdzili słuszność i potrzebę proponowanej inicjatywy. Zawiązała się mini grupa robocza, w skład której – oprócz Albrechta Lemppa – między innymi wchodzi Dana Kalinova, dyrektor Targów Książki w Pradze. Do końca roku grupa ma przygotować konkretny harmonogram dalszych przedsięwzięć i ich plan finansowy, aby w trakcie odbywających się w maju przyszłego roku Targów Praskich można było przedstawić projekt szerszemu gronu zainteresowanych. W pracach nad projektem uczestniczy też Stowarzyszenie Villa Decjusza z Krakowa, które złożyło już wniosek o dofinansowanie projektu przez Fundację Wyszehradzką.

Dzisiaj Zespół Literacki IAM zorganizował spotkanie z agentami literackimi i przedstawicielami mediów, w trakcie którego zarekomendowano polskie nowości wydawnicze zebrane w kolejnej edycji katalogu propozycji do tłumaczenia na języki obce. Jesienna wersja katalogu opracowanego specjalnie na Frankfurckie Targi przez Zespół Literacki IAM w dwóch wersjach – angielskiej i niemieckiej – zawiera 60 nowych polskich książek, z reprodukcjami okładek i informacjami o tych pozycjach. Poprzednia, równie estetyczna edycja ukazała się wiosną, na Targi Książki w Lipsku. Frankfurckie działania Zespołu Literackiego wpisane są do cyklu promocyjnego Polskiego Funduszu Literatury. W tym roku – od stycznia do sierpnia – Polski Fundusz Literatury pozytywnie rozpatrzył wnioski o finansowe wsparcie dla wydania za granicą 75 polskich tytułów w 15 krajach.

Informacje:

Dyrektor Biura PIK Elżbieta Płatkowska Tel.: 0501 192 868 E – mail: pik@arspolona.com.pl

Rzecznik Prasowy PIK Piotr Dobrołęcki Tel. 0602 715 579 E – mail: dobrolec@warman.com.pl

  POPRZEDNIE KOMUNIKATY I INFORMACJE

> Komunikat Biura PIK nr 19/2001 z dnia 14 sierpnia 2001r.
> Stanowisko PIK w sprawie korumpowania nauczycieli przez wydawców

> Dzień głośnego czytania
> Polska we Frankfurcie – komunikat PIK
> Zaproszenia, oświadczenia
> Jaka formuła MTK
> Zapaść cywilizacyjna
> Nie nawiązywać współpracy z KLASĄ
> Popierają Sekcję Wydawców Edukacyjnych
> zebrania grup roboczych

> informacja w sprawie VAT
> Polska na Targach Książki we Frankfurcie
> Spotkanie Sekcji Wydawców Edukacyjnych
> Zebranie Prezydium Sekcji Importerów i Eksporterów  
> Spotkanie Sekcji Wydawców Edukacyjnych
> Zebranie Prezydium Sekcji Importerów i Eksporterów  
> 04.06 Sekcja Wydawców PIK – komunikat
>  29. 05 Komunikaty PIK-u: zadania grup roboczych, bilans 2000
> 0+0=0!
> Polska na Targach Książki w Lipsku – Polskie wystąpienia na targach książki za granicą w roku 2001 i plany na rok 2002 
> Konkurs im. Leona Marszałka – na najlepsze prace poświęcone edytorstwu
> Komunikaty PIK – sprawozdania, bilanse, budżet, wpływy Polskiej Izby Książki
   

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.