Wyniki programu rezydencji komiksowych Kraków–Angoulême

Ogłoszone zostały wyniki tegorocznych uczestników rezydencji komiksowych Kraków–Angoulême. Lipiec we Francji spędzi Stanisława Pająk-Kukułka zaś sierpień w Krakowie pochodzący ze Sztrasburga Malo Farnoux. Informacje o wynikach konkursu podało Muzeum Komiksu.

Stanisława Pająk-Kukułka jest absolwentką grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Porusza się w medium książki artystycznej, komiksu, ilustracji i malarstwa. Nierzadko korzysta też z tkaniny i nici. W swojej twórczości lubi opowiadać o rzeczach wielkich w sposób niedorzeczny. Choć wierzy w nieocenioną moc absurdu, pozwala czasem przemówić cichym, intymnym formom. Współzałożycielka Fundacji Kolektyw Świta. Laureatka trzeciej nagrody za projekt publikacji komiksowej na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (2024) i wyróżnienia na międzynarodowym przeglądzie książki studenckiej Bookvision w Ostrawie (2025).

 

Malo Farnoux jest absolwentem ilustracji na Haute École des Beaux-Arts du Rhin w Sztrasburgu. Podczas studiów szybko zdał sobie sprawę, że chce opowiadać historie. Jego pierwszy komiks dla dzieci, „Les vacances de Nana et Nini” (“Wakacje Nany i Nini”), został wydany w 2024 roku przez wydawnictwo Biscoto. W 2025 roku jego drugi komiks, „Moumou 1er” został wydany przez wydawnictwo On ne compte pas pour du butter. Malo rysuje również komiksy autobiograficzne do samodzielnie publikowanych fanzinów.

 

 

Kategorie: Instytucje