"Naprawienie krzywdy". Ale co po 2003 roku?

"Naprawienie krzywdy". Ale co po 2003 roku?

Jako naprawienie krzywdy wyrządzonej polskim drukarzom określił wiceprezes Polskiej Izby Książki, Andrzej Rosner, zniesienie 22-proc. VAT-u na druk książek i prasy.

W czwartek Sejm przyjął ustawę znoszącą wprowadzony 1 stycznia tego roku 22-procentowy VAT na druk książek i prasy. Zgodnie z ustawą zniesienie VAT-u ma dotyczyć zarówno tzw. czasopism specjalistycznych jak i pozostałych, objętych symbolami ISSN.

W ustawie znoszącej VAT zapisano, że do 31 grudnia 2003 roku stawkę zerową podatku VAT stosuje się do usług polegających na drukowaniu "wydawnictw prasowych oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN". Numerami takimi jest oznaczona większość wydawnictw prasowych. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Andrzej Nowakowski, poprzednią ustawę określił jako "absurdalną". Przekazał także, że środowiska wydawców zastanawiają się, czy nie zaskarżyć skutków działania poprzedniej ustawy do sądu.

Na drodze legislacyjnej jest natomiast kolejna ustawa, powstała z inicjatywy komisji kultury, przywracająca m.in. 0-proc. VAT na prasę. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie tej ustawy. Projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych.

Rosner uznał, że na obowiązującej 7-proc. stawce VAT na prasę cierpi przede wszystkim prasa lokalna, czyli – jak to określił – "fundament demokracji". Prasa ta, zdaniem Rosnera, "nie utrzyma niezależności", jeśli nic się nie zmieni w sferze VAT.

Obecnie obowiązuje 0-proc. VAT na książki i czasopisma specjalistyczne (ponad dwa tysiące tytułów). 7-proc. VAT-em objęta jest prasa.

W 2004 roku Polsce grozi wprowadzenie 3-proc. VAT-u na książki. Protestuje przeciwko temu Polska Izba Książki.

(KG na podst. pap)

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.