Kolorowy papier – nic nowego?

Kolorowy papier – nic nowego?

Firma E Ink, od czterech lat pracująca nad elektronicznym papierem i atramentem, nawiązała współpracę z japońską firmą TOPPAN, specjalizującą się m.in. w technikach drukarskich. 
Celem współpracy będzie opracowanie "elektronicznego papieru" pracującego w kolorach. Na inwestycję przeznaczono 5 milionów dolarów. 
Jeśli spełnią się obietnice twórców tych nietypowych wyświetlaczy, może okazać się, że w cyfrowych urządzeniach zadomowi się "nowy" model kolorów – dobrze znany drukarzom CMYK. 
Wyświetlacze E Ink bowiem, podobnie jak w przypadku druku – uzyskują kolory nie przez dodawanie barw podstawowych (jak ma to miejsce w monitorach komputerowych), lecz ich "odejmowanie" (barwnik na papierze pochłania pewne długości fal światła, nadając w ten sposób kolor promieniom odbitym od jego powierzchni). Aby więc uzyskać na papierze (elektronicznym bądź zwykłym) możliwie szeroką gamę kolorów, konieczne jest zastosowanie "drukarskiego" modelu kolorów CMY(K) lub jednej z jego odmian. 

"Elektroniczny papier" charakteryzuje się bardzo małą grubością wyświetlacza, skromnym zapotrzebowaniem na prąd (niezbędny jedynie podczas zmiany zawartości ekranu), dużym kontrastem i możliwością oglądania obrazu pod dowolnym kątem. Jedną z największych zalet e-ink jest to, że taką "kartkę" można zwinąć i wsadzić do torby. Jak zwykłą gazetę. Wystarczy dodać takiej kartce mikroskopijny bezprzewodowy odbiornik i już można ją codziennie aktualizować. 

Dzięki elektronicznemu papierowi w przyszłości ciągła aktualizacja newsów odbywałaby się w każdym egzemplarzu gazety, u każdego czytelnika. Podobnie – książki na żądanie. Wystarczy, że znajdziemy się z cud-kartką w zasięgu jakiejś sieci komórkowej, by wybrać i wczytywać – strona po stronie – wybraną książkę. 
Zanim opracowane zostaną prawdziwe elektroniczne książki, w których wymieniać się będzie tylko elektroniczną treść, E Ink proponuje zastosowanie elektronicznego papieru we wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych z wyświetlaczami: telefonach komórkowych, cyfrowych asystentach, zegarkach, palmtopach itp.

aktualności | archiwum | Know-how

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.